POLAR RCX3 TESZT
Zerge KÜLÖNVÉLEMÉNYE A POLAR RCX3-ról
RCX, azaz Running-Cycling és Cross. A polar sport óráinak legújabb sorozata, mely a8 éve uralkodó RS sorozatot váltja fel. Az óra 2012 nyarán debütált, s a POLAR-tól megszokott minőséget hozta, azaz nem volt az első széria sem hibás. 2 színben gyártják, fekete és fehér, a fehér a női modell.
Az óra kecses, könnyen használható, ergonómiája hibátlan, nem akad be könnyen sehova, nem nyomódik le egy gomb sem sportolás közben, a számlap olvashatósága hibátlan.
A POLAR sport pulzusmérő órája. A 2012-ben megjelent óra a legnépszerűbb RS300x illetve elődjét az RS200-at váltja fel.
A tesztről rengeteg kép és még anyag is fel lesz téve...
Több újítás is van az órában, legfőképp az óra "edzői" funkciói, azaz segítségadása nagy, másodsorban pedig az 1993 óta fennáló kódrendszerét váltja fel a POLAR a közép szegmensben is. Bár a 2,4Ghz-es átállással 6 évet váratott a POLAR a középső kategóriában, de ami késik nem múlik. A 2,4Ghz-es jelátvitel legfőbb előnye az interferenciamentes jelátvitel, tehát nincs az a magasfeszültség vagy vasúti vezeték, ami bezavarná az edzésünk adatait, másrészről a jelátvitel 80cm-ről 10 méterre nőtt. Persze elvesztettük a pulzusmérő használatát a vízben, de valljuk be, erre kevés embernek van affinitása, de erre még visszatérek.
BEINDÍTÁS
Az RCX3, mint minden POLAR óra 3 gombnyomás után segít beállítani az óra első használatához szükséges beállításokat. A nyelv kiválasztása után (persze nincs magyar) a pontos időt és a dátumot kell beállítanunk, majd utána jönnek a felhasználói funkciók kitöltése. A magasság, súly, életkor, nem, maximális és nyugalmi pulzus beállítása után engedi csak az óra az első edzésünk elindítását.
TETSZETT
Ha nem tudjuk a maximális vagy a nyugalmi pulzusunk adatait, az óra felajánl egy életkorunknak megfelelő pulzusszámot. Ébresztő is beállítható, mely lehet egyszeri, napi, hétköznapi illetve cask hétvégi beállítás is. A datum formátumnál már felfedezhetjük a POLAR rugalmasságát, hiszen nemcsak dd/mm/yyy, hanem a magyarországon is használt YYYY.MM.DD. formátum is kiválasztható (2012.05.23.) Az órában 2 időzóna állítható be, az első időzónához viszonyítja az óra a második időzóna eltolódását.
TOVÁBBI BEÁLLÍTÁSOK
Alapbeállítások, azaz General settings
Itt állítható be a csipogás, a nyelv, a gomblezásás és a súly és távolság formátum is.
PULZUSZÓNA
A POLARtól megszokott pulzus/perc illetve a pulzusszázalék közül választhatunk, beállíthatunk 5 sport zónát is, mely alapból 50-59, 60-69, 70-79, 80-89, 90-100% -on áll. Beállításnál lezárható ezen 5 sportóna bármelyike, ekkor folyamatos csipogással jelez az óra zónaelhagyáskor.
ZoneOpimizer, azaz egy automata zónameghatározás az óra csodafegyvere. Ez nem más, mint egy olyan automatika, mely az edzés bemelegítő első 3-5 percében nézi a szinusgörbénk, melyből megállapítja az aktuális aznapi zónáinkat.
SPORT PROFILOK
Az órán beállíthatunk 4 féle sportprofilt: Futás, Kerékpár1, Kerékpár2 és egy Egyéb sport. Mind a 4 sportágnál testreszabhatjuk az adott sportágunkhoz szükséges igényeinket, a sportághoz használt kiegészítőket aktiválhatjuk. Mi döntjük el, melyik jelenlen meg stopperindításkor, magyarul aktiválni és kiiktatni is lehet a menüből a sportágakat, maximum a fenti 4, de minimum egy sportágbeállítással rendelkeznie kell az órának.
Csipogás, Pulzusmérés, GPS szenzor használata, Sebességformátum, Automata köridőrögzítés, Kijelzőfelbontás (2 vagy 3 soros adat/képernyő). Természetesen a kerékpár és a futás kiválasztásánál bejönnek új beállítási adatok is: kerékátmérő, pedálfordulatmérő, automata start-stop funkció, sebességszenzor.
ÉRDEKES
Kerékpáros üzemmódban van automata start-stop funkció. Természetesen az S3+ FootPOD-ot csak a futás funkcióba választhatjuk, de futásnál használhatjuk egyidőben a G5 GPS-t és a S3+ FootPOD-ot is.
Saját logó is feltehető.
Az óra szíja cserélhető.
Edzésnap szerkesztése.
KIEGÉSZÍTHETŐ
Pulzusmérő pánt: POLAR WearLink+ WIND (mind a 4 sport üzemmódban használható)
GPS: G5 illetve G3 GPS (Futó, Kerékpár és Egyéb üzemmódban)
Futósebességmérő: S3+ FootPOD illetve S3 FootPOD (Futó és Egyéb üzemmódban)
Kerékpáros sebességmérő: WIND Speed Szenzor (Kerékpár 1 és 2 üzemmódban)
Kerékpáros pedállfordulatmérő: WIND CAD szenzor (Kerékpár 1 és 2 üzemmódban)
EDZÉS KÖZBEN
Edzés közben 3 féle kapcsolatunk van az órával:
1. Vizuális
2. Hang
3. Kezelhetőség, tapintás
1. Az egyik legfontosabb kapcsolat a kijelző és a szemünk kapcsolata.
Az RCX3 sík képernyője nagyon könnyen olvasható, mely a képernyő nagyságából és betűtípusából és nagyfokú belátási szögéből adódik.
A képernyő edzés alatti kijelzései, melyek megjelennek a kijlezőn beállításfüggőek, azaz az adott sportprofiltól függenek. Visszalépésnek érzem a polartól, hogy a képernyők adatait nem mi állítjuk össze, mint a legutóbbi 10 évben tehettük a sportóráinál, hanem a POLAR gyári beállításait kell használnunk. Sajnos itt sem a legoptimálisabb adatok jelennek meg egy képernyőn, hiszen nem tudok egy képernyőn megjeleníteni egy pillanatnyi pulzust - pillanatnyi sebességgel és egy stopperrel. Ezt nevetségesenek tartom, hiszen a 35eFt feletti POLAR sport órákban ezt 10 éven keresztül megtehettem.
Kijelzők a különböző sport üzemmódokban:
Csak pulzusmérő használatban
(2 soros kijelzőként):
- Köridő- Zonepointer
- Pulzus-Stopper
- Sport zónák
- Kalória- Pontos idő
(3 soros kijlezőként)
- Pulzus-Köridő-Stopper
- Zone pointer- zónába töltött idő- Stpopper
- Kalória-Pontos idő- Stopper
- Sport zónák
Pulzusmérő és S3+ vagy GPS vagy Kerékpáros sebességmérő használatban, S3+ és GPS használatban
(3 soros kijelzéssel)
- Pulzus-Tempó/Sebesség- Távolság Résztáv hossz
- Tempó/ Sebesség- Távolság-Stopper
- Zone pointer- zónába töltött idő- Stpopper
- Köridő- Pulzus- Részidő
- Átlag Tempó/Sebesség- Kalória- Pontos idő
- Sport Zónák
Pulzusmérő, pedálfordulatmérő egy egy GPS vagy Kerékpáros sebességmérő használatban
(3soros kijelzéssel)
- Pulzus- Tempó/Sebesség- Távolság
- Sebesség- Távolság- Stopper
- Zone pointer- zónába töltött idő- Stpopper
- Köridő- Pulzusszám- Résztáv
- Átalgsebesség- Kalória- Pontos idő
- Pedálfordulat- Sebesség-Pulzus
- Sport Zónák
NIGHT vision, azaz éjszakai üzemmód. A POLAR 1994-ban találta fel ezt a funkciót, melyet a Polar Accurex Night Vision óránál élvezhettünk először, máig egy jó kényelmi funkció. Mi is a NightVision lényege? A bal felső gomb megnyomása után 8 másodpercig élvezhetük a világítás funkcióját, ezzel bekapcsoltuk az éjszakai üzemmódot, s innentől kezdve minden gombnyomás után 8 másodpercig a képernyővilágításunk aktív az egész edzésünk alatt, ha valamilyen automatikát kértünk edzésünkhöz, vagy üzenetet kapunk a kijelzőn a funkció szintén bekapcsol.
2.
Hang:
Az órán beállítható, hogy egyes funkcióknál hangot adjon, pulzuscélzóna váltásoknál vagy köridőrögzítéseknél, bizonyos táv elérésénél. A zónaváltásokat egy egyértelmű csippanűással jelzi az óra, melynek állítható 2 szinten a hangereje, de ki is kapcsolható
3.
Kezelhetőség, tapintás
Az óra tapintrása és formája elsőrangú, bár ezt személy szerint csak a fekete férfi óráról mondhatjuk el, hiszen a női fehér kivitel csak az óraszíjában tér el a férfi feketétől. Így egy normal női csuklón is eláll az óra, csakúgy, mint elődei. A másik érdekesség előtt, szintén értetlenül állok, hiszen a férfi óránál az óraszíj méretezése 3mm-ként állítható, míg a női óránál 7mm-ként állítható a csuklókerület.
Egy sport órának minden esetben fontosnak tartom, hogy megbízhatóan rögzüljön a csuklónkra vagy a bringánk kormányára, másrészt könnyű legyen felvenni. Így a biztosnági bujtatón sok múlik, a POLAR ennél az óránál maximális pontszámot kapna, nagyon könnyű a felvétel, s a véletlen leoldás kizárt.
Az órán 5 funkciógomb található, ami talán 10 éve áll fenn, így a régi Polárosoknak nem kell újjat megszokni.
A menürendszer kezelhetőbb, mint valaha, s helyet kapott egy gyors óramenü is az órában, maly a világítás gomb két másodperces megnyomásával ugrik elő, s az ébresztő, időzónaváltás és a gomblezárás funkció található. A gombokat lezárni, azaz hogy érzéketlenek legyenek sport közben, 2 féle képpen állíthatjuk, automata lezárás, vagy manuális, bal felső gombbal.
Az óra sarkaiban elhelyezett gombokat véletlenül lenyomni még sport közben sem lehet, bármilyen hajlékony is csuklónk, a piros gomb, ami az indításhoz, részidőindításhoz kell, negyon kézreáll. A gombok nyomáspontja egyértelmű, tehát vérge megszünik az RS800/RS400-as gombkezelhetetlensége.
TESZTEK
Az órában helyet kapott a Fitness teszt is, mely az erőnlétünket mutatja meg számunkra. Az óra megjegyzi azon értékeket, melyeket már mértünk, így egy trendvonalon mutatja fejlődésünk. A fitness teszt másik előnye, hogy pulzuszónameghatározása és kalóriamérése az órának pontosabb lesz.
Zerge