RÉSZLETESEBBEN
Az Ignite széria már a harmadik szériája a 2022 decemberben bejelentett modell, mely legnagyobb erénye, hogy az AMOLED kijelzőt kapott az óra. A Polar immár 1 éve magyar menüs órákat dob a magyar piacra, ami nagy lépés egy Finn cégtől, de nemcsak az óra, hanem a POLAR Flow alkalmazás is magyar. Mindez persze alap egy Garmin óránál, de ettől függetlenül ez nagy lépés a Polar életében. Hogy ne csak a felzárkóztatásról írjak, hanem a piaci erényekről is 2 dolgot emelnék ki.
FORMA
Az óra elképesztően lapos, bármely más órát teszem mellé a Garmin, Coros sportórák közül minimum 3mm-el laposabb a Polar, ami igen jól áll neki.
Názzünk pár konkurens terméket:
- Garmin Venu 2s = 12,1mm
- Garmin Venu 2 Plus = 12,6mm
- Garmin Venu SQ2 =11,1mm
- Garmin Vívoactive 4s = 12,7mm
- és a Polar Ignite 3 = 9,5mm
A színeknél sokszor mosolygunk a boltban, hiszen minden gyártó legyárt egy vagány színt, amit csak a reklámok miatt gyárt le, s a bézs vagy a rose-gold szín lesz az eladható női szegmensben. A Polar ebben is mert lépni a Lila órája kézen nagyon egyedi és impozáns látványt ad, de a másik 2 szín a feketén kívül is nagyon jól eltalált és egyedi. Itt a legnagyobb hibája a márkáknak, hogy a terméket önmagában adják el, hiszen kevesen veszik csuklójukra az órát vásárlás előtt. Tudni kell, hogy a fekete, fehér órák a legkarakteresebbek, míg a semleges bőrzsínhez hasonlóak beleolvadnak a kézbe. Erre figyelt most a Polar, s adott szép alternatívákat a kézre optimalizálva. Tudom kis dolgok ezek, de fontosak, hiszen nap nap után az ember ránéz az órájára. A lünetta oldalán is a perem mintázat egyedi, ilyet még nem láttunk a sportóra piacon. Az óraszíj anyaga szilikon mind a négy modellnél, viszont az önmagába visszabújtatása a szíjvégnek szintén a letisztult forma felé viszi az óra összképét, s nagyon egységessé teszi a megjelenést.
Mivel sportóráról van szó, az első kérdés az üzemidő, aminél az 5 napos okosóra használat ebben a szegmensben alap minimum, de amit nem vártunk, hogy GPS használattal lévő üzemidőben 50%-al nagyobb, mint versenytársai, azaz 30 órát tud ez a kis óra. Ennek persze oka az A-GPS, amit a Polar használ, azaz gyors GPS felállást látunk, energiatakarékos használattal, de ennek következménye, hogy 2 hetente számítógépre kell dugununk az órát, hogy megkapja az A-GPS-es adatokat.
RÉSZLETESEBBEN
Az Ignite széria 2019 augusztusában jelent meg, nagy űrt töltött be akkoriban, mivel pár év kihagyása volt a fitnesz szegmensben annak a Polarnak, aki 2000-ben már kifejezetten fitnesz vonalra gyártott órákat, s nem kisebb típusai voltak, mint a Polar F6, Polar FT80 vagy a Polar AW200, s 2022 decemberére elérkeztünk az Ignite 3 modellhez, mely legnagyobb erénye, hogy az AMOLED kijelző mellett igen lapos az óra. A Polar immár 1 éve magyar menüs órákat dob a magyar piacra, ami nagy lépés egy Finn cégtől, de nemcsak az óra, hanem a POLAR Flow alkalmazás is magyar. (Mindez persze alap egy Garmin óránál.) Hogy ne csak a felzárkóztatásról írjak, hanem a piaci erényekről is 2 dolgot emelnék ki. Az Amoled kijelző háttérvilágítása hagyható automatán, de át lehet állítani allways ON-ra is, ami szuper. Kijelzője hatalmas, de az óra mégis diszkrét.
Beállításoknál úgy működik az Ignite 3, hogy a telefonon lévő Flow alkalmazásban állítjuk be a képernyők felosztását és adatait, a telefonos értesítéseket állíthatjuk, mikor mit jelezzen, illetve a zenevezérlőt, mely a telefonon lévő zenénket vezérli. Hát igen, itt le van maradva a Polar, nekiállt fejleszteni, s amikor elkészült már a Spotify felé ment el a világ és nem az mp3 letöltés felé. A sportprofilok egyedi testraszabása tehát nemcsak az adatképernyőket jelenti, hanem a működését is, azaz auto-pause funkciót használjon-e az óra vagy sem, illetve tempót vagy sebességet használunk-e az adott sportágnál. Ami nagyon egyedi az a TAP funkció, azaz ráütök újal az órára és részidőt indít az óra. Szerintem a sportprofilok közt mindet tud a Polar, mint a Garmin vagy a Coros.
Nézzük az órából elérhető funkciókat. A számlaphasználatot mi döntjük el, mit szeretnénk látni, melyen felosztásban és milyen adatokkal, grafikával. Igen, a Garmin itt sokoldalúbb a Connect IQ használatának a sokszínűsége miatt, de meg kell védeni a Polar, hisz a Finn cégnél csak a fejlesztői beállítások közül válogathatunk, ami egyrészt jól működik és logikus, másrészt ingyenes és tényleg működik. A pulzusmérés az óra hátlapjáról 6 leddel működik, minden gyártó azt ígéri egyre jobb lesz, de nem. Jobb nem lesz, csak energiatakarékosabb, vagy, mint itt az Ignite 3-nál letisztultabb. Pulzusmegosztást tudunk kérni az órától, így 3rd prt tudja fogadni az óra adatait, de azért itt érdemes külső pulzusmérőt használnunk sport közben, ha használható adatokat szeretnénk. Itt a Polarnak elég jó termékei vannak a Polar H9, H10 és Verity Sence jóvoltából.
Az óra GPS-es, de ez csak a sebesség vagy tempó, illetve a megtett távot használja egy ilyen fitnesz vonalú óránál, de az Ignite 3 visszatalál a kiinduló pontra is, ami sok embernél a biztonságérzetet növeli ismeretlen terepen. Az időjárási adatokat átveszi a telefonról és külön widgeten mutatja, de a pontos idő számlapra is kitehetjük. Képernyőzár, visszaszámláló, stopper, repülő üzemmód vagy ne zavarjanak funkciókat szintén külön elérjük egy húzásra.
Miben erős az óra? Az alváselemzése igen kifinomult és jól használható, a napi tippek szintén sokat fejlesztettek. A Serene légzőgyakorlatokat egyre többen használjuk, itt sok mindent lehet állítanunk, tehát nemcsak egy 2-3 perces gyakorlata, hanem egy 20 perc feletti légzőgyakorlattal is. íaz óra vizuálisan mutatja hol kell tartanod a ki és belélegzésnél, illetve rezgéssel jelzi hogyan lélegezz be, így csukott szemmel is elboldogulunk.
Miben tartom bonyolultnak? Az óránál meg kell szoknunk mit állítunk a telefonról, mit a gyorsmenüből és mit a sportprofilból. Ezt meg kell szokjuk készségszenten, ami nyilván nekem nem tetszik. Hozzáteszem, hogy számítógépről mind ezek állíthatók.
Egyedi erények: A TAP funkció, amiről már írtam, a hely alapú köridő jó ötlet, mely egy szigetkörnél jól jön. Az óra nagyon vékony és felbontása 416x416px AMOLED kijelzővel igen impozáns. Medencés úszásnál jól látható edzésindításnál a medence hossz, amit sajnos senki nem oldott meg ilyen egyszerűen
Hátrányaihoz sorolom az NFC fizetés és Spotify hiányát. Az óra érintőképernyője akadozik, ha meggondolom magam s másfelé húzom az újam, ami nem zavaró, de lehetne jobb is. A Polar igen sokat tett, hogy felzárkózzon a tényleges sport funkciókban a Garminhoz, de a Garmin egyeszerűbben használható szerintem első sportóraként, mert egyszerűbb megtalálni a funkciókat. A Polarnál nem rossz a menüfelépítés, de hozzá kell szoknom mit is hol találok meg, s erre a mai világban nem ad elegendő időt a felhasználó.
GYÁRI LEÍRÁS