POLAR V800 TESZT
Zerge KÜLÖNVÉLEMÉNYE A POLAR V800-as óráról
Sajnos, ez nem a tesztek tesztje lesz, mivel elégé el vagyok havazva. De mégis szeretnék írni pár szubjektív és objektív véleményt az óráról, s a szoftveréről. Mivel egy felső kategóriás óráról van szó, így leginkább a versenytársakkal szembeni előnyöket és hátrányokról fogok írni.
A tesztet most írom, ha épp most olvasod vagy nézz vissza, vagy hívj fel, s segítek.
Képek hamarosan, az írás a lényeg. Lassan kezdem írni, de érdemes elolvasni, aki a felső kategóriában szeretne nézelődni.
2014.12.09. 22:40
KIS TÖRTÉNELEM, s a V800 nagy lépései
1. A POLAR V800-as óra lényegében a 4. nagy Polar rendszerhez tartozik. Kommunikációja a kiegészítőivel Blutooth Smart, azaz 2,4GHz-es. A rendszer erénye, hogy immár nem egy Polar belső rendszerében kommunikál az óra és a kiegészítői, hanem egy nyílt rendszert használ. Lássuk ezt számokban. A POLAR RS800CX (V800 elődje) footpod-ja 31900Ft. A Polar V800 footPOD-ja 19900Ft. Tehát végre a Polar-nak a versenytársakkal kell ár és minőségversenyeznie, s ez nekünk, mint felhasználóknak JÓ.
2. A másik ugrás a szoftver. Az Advisor (1993 előtti POLAR), majd a Protrainer, Protrainer 4, majd 5 (2003), után jött a https://polarpersonaltrainer.com a Polar mélyrepülése. Végre, nem tudom mi miatt a Polar felébredt, s annyira visszabutította a Polar ProTrainer 5 szoftvert, s olyan szinten ergonómiailag és logikában felülbírálta, hogy a Polar FLOW program tényleg használható lett. Felhő alapú a szoftver, természetesen Facebook kompatibilis, s innen állíthatjuk be a V800 működését és itt láthatjuk az edzéseinket is. Szóval a program végre jó, s érezhető, hogy a felhők mögött valaki figyeli a usereket, s ott fejlesztenek, ahol kell.
3. ÓRA. Nos a Polar V800 legnagyobb lépése mégis számomra az, hogy ÓRÁT gyártott. 1993-ban örültünk, hogy 100eFT-ért kaptunk egy műanyag darabot (Polar Xtrainer), mely tudása nagyobb volt a számítógépünknél. 2004-ben jött az alu borítású POLAR S625X, szintén belecsapva a 90-100eFt-ba, infra számítógépes kapcsolattal, rengeteg funkcióval, edzéstervezéssel. 2007-ben kijött az S szériát leváltó RS800-as óra, mely 120eFt induló ára szintén húzós volt, viszont visszatértünk a műanyag 40 grammos órához, ami szép, dizájnos, no de a kezemre nem teszem fel, mert azt hiszik céllövöldében lőttem. S rá 7 évre kijött a POLAR a V800. Hihetetlen kristályüveg GORILLA GLASS számlap (iPhone4-nél is ez volt anno), az óra végre fém házban van. S el sem hiszem, de a gombjai is fémek! Polar Sport óráknál ez az első. (Fitnesz kategóriában az AW200, M91 és F92 óráknál már használt a Polar). Szétszerelve az órát (ezt remélem, nem olvassa a POLAR) a belseje érdekes felépítésű. Az órákat általában úgy gyártják, hogy a hátlapot levéve az óraházban helyezkedik el az alaplap. Az alaplappal össze van kapcsolva a kijelző és a GPS. A V800-nál ezt újragondolták. Ritka az, amikor az óra ütést kap a hátlapja felöl. Tehát a V800-as alaplapját és GPS-ét a hátlaphoz rögzítették, így nem a hátlapot, hanem a komplett burkolatot húzzuk le az óra agyáról. Ennek eredménye kettős. Az óra szemből kapott ütésének erejét a számlap az óra oldalára, majd a hátlapra vezeti. A hátlap pedig a csuklónkra. A hátlapra van felerősítve az elektronika, így egy ütés erejének csak töredéke jut a legkényesebb részre a számlapra és az elektronikára.
ERÉNYEI
A pulzusmérővel végzett edzések 3 részből állnak. Tervezés- Végrehatás- Elemzés.
Az elemzés kihat a tervezésre, s ez egy körkörös folyamat, s egyre jobban tudjuk magunkat fejleszteni, egyre jobban megismerjük magunk objektíven. Sajnos vagy szerencsére az az ember lesz sikeres a sportban (is) aki nemcsak az erényeit, hanem a hátrányait is ismeri, s ráadásul objektívan látja magát, s tud változtatni jó felé. Ehhez a legjobb segítséget a POLAR adja.
Nézzük mi a POLAR titka?
1987-ig a POLAR saját fejlesztésű szoftverrel, hardverrel csak az élsportolóknak voltak elérhetőek. Értsd: 900eFt volt az 1985-ös SPORT TESTER. Ez 3 vidéki ház árának felelt meg, de... De ezzel a kütyüvel világbajnokságot lehetett nyerni állóképességi sportágakban. Minden bringás és futó hosszú távú sportolón, aki a gallérján világbajnoki csíkokat hordott ott volt a POLAR. Olyat kutatásokba mentek bele, ami nem arról szólt, hogy milyen adatot, hogyan jelezzünk az óránkon, vagy mit lássunk a számítógépünkön, hanem a varázslat a terheléses vizsgálatok mennyiségén, minőségén és következtetésein alapultak. Mindenki részese akart lenni a POLAR vizsgálatoknak, s rengeteg sportoló adta le adatait anno önként (ma már mindenki, hiszen a felhőalapú szoftver lehetővé teszi, hogy a pulzusmérő gyártó cég fejlesztésre is használja személyes adatainkat...)
Tehát adott volt rengeteg felmérés, teszt. Horribilis mennyiségű pénz, ami a Polar finn gyárában csapódott le, így minden egy helyre koncentrálódott. Olyan kutatások történtek, melyek túlmutattak a Polar kezdeti "hogyan mérjünk terhelést egy embernél, úgy hogy azt magával is tudja vinni?" kérdésre.
A sok adat egy érdekes témába talált bele, amit jelenleg is csak a POLAR használ. Ennek neve HRV, vagy R-R pulzus. Magyarul megfogalmazva a 2 pulzusütés közötti időben a szív elernyed, s ezt az ernyedési (pihenési) időt nézi a Polar. Ez a TR szakasz, azaz a kamrai diasztolé időtartama. Ez dobbanásonként más és más, viszont a változékonysága követhető és egyes algoritmusos számításokkal látható a keringési rendszer állapota. Hú ez komolynak tűnik! De ez még csak a kezdet. Hiszen a vegetatív idegrendszer hatással van erre, s a vegetatív idegrendszer vissza is hat. Látható 97%-os pontossággal, hogy milyen globális állapotban vagyunk, s a is, hogy milyen napi, pillanatnyi állapotban. UPSZ. Erre szabadalmaztatott a POLAR több algoritmust, mely más más funkciókkal bír. OWN Zone, Zone Optimizer, OwnRelax, Fitnesz teszt, Ortosztatikus teszt.
Itt értünk el a POLAR fegyverei közül arra, ami a legnagyobbat szól, de csak akkor, ha edzéscélunk a TELJESÍTMÉNY NÖVELÉS.
Nézzük a V800 segítségeit fontossági sorrendben:
Ortosztatikus teszt. Ezt régebben a POlar OWN Optimizer tesztnek hívta.
A teszt 2x4 perces reggeli nyugalmi teszt. a Teszt 9 féle állapotot tud kimutatni. Bár az eddig megszokott óra OwnOptimizer kódok helyett minden eredményt csak a számítógépen láthatunk :-( Aluledzett, optimális edzettség, azonnali 1 nap pihenés, túl egysíkú nem intenzív edzések, paraszimpatikus túledzettség, stb. Ha eszerint edzünk, pihenünk, akkor olyan optimális terhelést tudunk adni magunknak, hogy éves szinten 7-8%-al tudunk optimálisabban edzeni, mint egy szuper jó edzés tervel.
HÁTRÁNYAI
(csak szűk verzió)
Ezt is kifejtem. De lényegében a versenytársak Garmin Fénix3, Garmin Forerunner 920XT, Suunto AMBIT3 Peak a kihívók.
Az SUUNTO Ambit3 Peak előnye az outdoor funkciók tömege, a könnyű navigáció. Hátránya, hogy az ambit3 edzéstervet, edzéstípust és teszteket nem tud kezelni, azaz csak szakaszolva, nem csipog egy egyszerű pulzuscélzóna elhagyásakor sem.
A Garmin Fénix3 erénye a szuper navigáció, edzéstervezés és edzéstípusban egyezik a Polar-ral. Futási dinamikája síjon, aszfalton futóknak szuper. Vesztjük a teszteket, s az úszás közben a pulzusmérést
Garmin Forerunner 920XT erénye a kifinomult multisport tudása, mely 3 sportágra összpontosul: úszás, bringa, futás= triatlon. Ebben verhetetlen. Futás dinamika csakúgy, mint a fénix2-nél, színes kijelző szuper nagy és szuper jól olvasható. Magyar menüje és szoftvere van. Hátránya, hogy nincsenek tesztek, mint a Polar-ban, s nem mér pulzust úszás közben.
A teszt íródik, kérdéseket várok személyesen, telefonon, emailen és facebook-on is.
Zerge