GARMIN Forerunner 935 TRI Bundle
A nagy kakukktojás a Forerunner órák közt a Forerunner 935. A neve megtévesztő, hiszen tudása a Fénix 5-re épül, sőt szinte 100%-ban megegyezik azzal. A különbség az óra anyaghasználatában és súlyában keresendő, illetve pár kis szoftveres módosításban.
A TRI Bundle verzióban található még a sima 935-höz képest
- HRM Swim mellkaspánt
- HRM TRI mellkaspánt
- 2db óraszíj (Yellow és Black silicon) Quick Release Kit, azaz szerszám nélküli óraszíjcserével
MIBEN MÁS MINT A FÉNIX 5?
- Kijelzője sima kristályüveg, tehát nem sapphire
- Vastagsága 13,9mm, azaz 1,6mm-el vékonyabb a Fénix 5-nél, s 6mm-el vékonyabb a Fénix 5 S-nél is
- Súlya 49 gramm, ami 36 grammal könnyebb, mint a legkönnyebb Fénix 5
- Vízállósága 50m, azaz úszni lehet benne, míg a Fénix 5-nek 100 méter, ami azt jelenti, hogy vizi sportokra (vitorlázás, szörf) is használható
- Benne van minden Forerunner 935-ben a Wi-Fi is, ami csak a Fénix 5 Sapphire modellekben van benne
A Forerunner 935 mely multisport, navigációs óra és aktivitásmérővel, beépített optikai pulzusmérővel rendelkező óra.*
Az optikai szenzor az óra hátlapba van beszerelve, csuklóról méri a pulzust.
MULTISPORT- KALANDSPORT GPS-ES ÓRA
- Prémium multisport óra Elevate, azaz csuklós pulzusméréssel
- Masszív felépítését egy rozsdamentes acél óraház biztosítja, s természetesen a gombok és a hátlap is stílusosan acél
- Beépített navigáció GPS és GLONASS használatával, mely minden környezetben megbízható, valamint a 3-tengelyes iránytű, giroszkóp és barometrikus magasságmérő teszi igazán outdoor órává
- Statisztikák, edzés terhelések, megterhelhetőségi állapot
- Természetesen minden okosóra funkciót is használhatunk: bejövő hívások, sms és emailek, zárolt képernyős megjelenések, widgetek, s automatikus letöltések frissítések wi-fi-n keresztül. Edzéselemző szoftvere a Connect Garmin, ahol mindent kielemezhetsz, illetve megtervezhetsz. A Connect IQ ingyenes áruházban pedig egyedi számlapok, widgetek, appok, adatképernyők várnak.
FELTŰNŐ DESIGN, NAGY TELJESÍTMÉNY
Rozsdamentes acélház és QuickFit óraszíjrögzítés teszi komfortossá. 24 órát bír az óra másodpercenkénti, 75 órát UltraTech üzemmódban, ahol már a giroszkóp is besegíti a pontosítást. Az óra 100 méteres vízállóságú, azaz vizi sportokra is használhatjuk. Beépített GPS és Glonass műhold rendszere pontosabb és gyorsabb, mint a GPS rendszerű navigációk önmagukban. Üzemideje az órának akár 50 üzemóra is lehet, természetesen ezt GPS használatnál értjük. Normál aktivitásmérő és óra üzemmódban 2 hetet bír töltés nélkül. A színesképernyős Garmin Chroma Display, azaz kijelző minden fényviszonynál remekül olvasható, LED-es háttérvilágítására bármikor számíthatunk akár automatikus kézfelemeléssel is, melyet a napnyugta után használ csak az óra. Transflective technológiának köszönhetően szikrázó napsütésben is kontrasztosan jól olvasható a számlap. A Garmin órák természetesen lekövetik a változásokat, s bizonyos időközönként frissítik az óra szoftverét, így fejlesztik és hibajavítják az órát, melyhez a Garmin Express program figyeli az újdonságokat.
NAVIGÁCIÓ A KEZEDEN
Legyen az egy város vagy az erdő, a Forerunner 935 minden esetben nyomon tart. Természetesen felvihetünk kedvenc helyeket, illetve nyomvonalakat is.
- A nyomvonalas navigációt könnyű követni, fordulók előtt már útmutatást ad az óra, s ha eltérnénk az úttól rezgéssel jelzi, rossz irányba mentünk.
- GroupTrack üzemmódot is használhatunk síelés közben, bringázáskor, stb. , ha többünknek van Fénix 5 vagy EDGE 820 vagy EDGE 1000 vagy Forerunner 935 készüléke így láthatjuk társainkat ki merre halad, vagy mennyire maradt le tőlünk.
- LiveTrack funkcióval pedig az otthon maradtak láthatják merre járok, s mikorra kell behűteni a sört, vagy megmelegíteni a levest, hisz közeledünk.
FEJLETT TELJESÍTMÉNY ADATOK
Minden Forerunner 935 modell tele van kifinomult edzés közbeni funkciókkal, hogy segítse monitorozni állapotunk és teljesítményünk. Jelzik az edzés közben állapotunk, s edzés végeztével edzés terhelésünk. A VO2 max becsült adataira is támaszkodhatunk felkészülésünk alatt, melyet a pulzus variabilitásból számol ki az óra. Regenerálódási tanácsadó is van az órában, ahol láthatjuk mennyi idő, míg az adott edzést 100%-ban kipiheni testünk, valamit verseny predikator, azaz versenyidő becslés is van az órában, ahol a VO2-ből, a sebességből és a pulzusból számolja ki a félmaratoni vagy maratoni beérkezésünk lehetséges idejét.
FUTÁS DINAMIKA
A Forerunner 935 óra tele van gyorsulásérzékelőkkel, s különböző algoritmusokkal. A futódinamikai adatokat két részre kell osztanunk, hisz van amihez plusz kiegészítő szükséges. A futódinamikai adatok makacs dolgok, de használatukkal optimalizálhatjuk stílusunkat, mozgásunkat. Lássuk milyen adatokat láthatunk, elemezhetünk. A csomagban található egy HRM-TRI mellkaspánt, mellyel már minden adat rendelkezésre áll, illetve utólag is fejleszthetjük egy Running Dinamics POD-al a 935-öt, s ekkor is ugyanazon adatokat kapjuk, de mellkaspánti pulzusmérő használata nélkül.
- Pillanatnyi kondíció: Futásunk első 6-20 perce kell az órának ahhoz, hogy összehasonlítsa a számolt adatokat a tényleges állapotunkkal, s mutassa, hogy milyen formában is vagyunk, s így a tervezett edzést esetleg hogyan módosítsuk
- Laktát küszöb: A tempó és a pulzusszám lineárisan emelkedik addig a pontig, ahol a befektetett energia már nem térül meg, s az izmok savasodnak. Ezen tempó alatt futva sokáig tudjuk tartani a sebességet, felette pedig résztávos edzésen tolhatjuk ki ezt a küszöböt
- Lépésfrekvencia megmutatja mennyit lépünk percenként
- Lépéshossz - megmutatja lépésed hosszát, valós időben
- Súlypont emelkedés és aránya, azaz a súlypontemelkedés változását is láthatjuk lépéshosszonként. Nem kell tudósnak lenni, ha a súlypontemelkedésünk az ideálistól 15mm-el magasabb, akkor egy maratoni távnál, ha 1,14 méteres egy lépésünk hossza 554 méterrel emeltük meg testünket, ami olyan, mintha verseny közben megmásztunk volna 17 x egy tízemeletest. De, ha csak egy mm-t is lefaragunk egy maratoni távnál, úgy egy tizenkettedig emeleti súlypontemelkedéssel lesz könnyebb futásunk.
- Talajérintési idő és egyensúly- megmutatja mennyi időt töltünk a futó mozgásunkkal a levegőben és a talajon, illetve a jobb- bal láb egyensúly is érdekesen alakul tempónként, de fontos, hogy szimmetrikus maradjon mozgásunk, hiszen a tartószerkezetünknek minden korrigálnia kell.
- Stress score: Fēnix 5X méri a szívfrekvencia variabilitást, amihez 3 percre van szükségünk, hogy megkapjuk a stressz szintet. A skála 1-100 közt van, természetesen az alacsonyabb érték lesz a jó.
PULZUSMÉRÉS
A Fénix 5 sorozat csuklóról méri a pulzust a Garmin álltal használt Elevate technológiával. Mellkaspánti pulzusmérő ebben a csomagban van, s nem is a legbutább, sőt a Garmin HRM-TRI mellkaspántja több is mint gondolnánk.
A csuklós pulzusmérés perifériáról méri a pulzust, átvilágítva a bőrünk a karkötő hátulján lévő fénnyel, s veszi annak szenzora a véráramot. Így ez a technológia nem pontos, de kényelmes. A mellkaspánti pulzusmérők a szív elektromos jeleit veszik, s továbbítják az óráknak, így annak pontossága EKG. A csuklós pulzusmérés intervallumoknál és pulzusmegnyugvásoknál használható legkevésbé, illetve akkor, ha kezünkben tartunk, forgatunk valamit, pl evezőlapát, súlyzó. Ezzel kapcsolatban kis cikket olvashatsz oldalunkon ITT.
Utaltam arra, hogy több is a csomagban található HRM-TRI mellaspánt. Nézzük mivel. A fénix 5 tartalmazza a Garmin futási információs rendszerét*, mely adatokat több érzékelő használatával számít ki. Tehát, ha a csomagban található HRM-TRI mellkaspántot használjuk, a Fēnix 5 továbbítja az ütemet, függőleges oszcillációt és talajérintési időt. Ezek az adatok együttesen jelentik a futási dinamikát, melyek befolyásolják a futási hatékonyságát.
A másik érdekessége az úszás. A mellkaspánt HRM TRI, azaz triatlonos. A triatlon első sportága az úszás, aminél a HRM-TRI mellkaspánt méri és tárolja a pulzust. Az óra méri az úszásdinamikát, azaz az úszásnemet felismeri, s beállítható rajta, hogy nyiltvizi vagy medencés úszást használunk e. Nyíltvizi úszásnál a GPS-t használja, s itt csak gyors, hát és pillangó úszás használható, mivel az órának pár másodpercenként kell GPS jelet fognia a tempó és távolság méréshez. Medencés úszásnál a fordulókat figyeli és számolja a hosszokat, természetesen itt az edzés elején kell megadnunk az órának a medence hosszt. Az úszás dinamikához kapcsolódik nyíltvizen és medencében is a csapásszám, tempó, SWOLF is és természetesen a távolság mérés. A pulzust az órának nem továbbítja a Garmin víz alatt, így a HRM TRI mellkaspánt a belső memóriába dolgozik, s az edzés végén szinkronizálja és fűzi össze a pulzust és a tempó és egyéb adatokat.
ÚSZÁS
A futó funkciókon túl is van segítség, aminek alapja szintén a 3 tengelyes órába épített gyorsulásmérő. Úszásnál két részből áll a segítség, egyrészt medencés úszás, ahol felismeri az úszásnemet, méri a hosszt és a frekvenciát és SWOLF-ot, azaz az egy húzásra mennyit haladunk előre. Nyíltvizi úszásnál csak a hát és a gyors úszásnál mér távolságot, s itt már a GPS-t használja segítségül, de a csapasszám és a swolf itt is hasznos lehet. HRM-TRIvagy HRM-SWIM mellkaspánttal használva úszás alatti pulzusszámot is rögzíteni tudjuk.
SÍ
Itt elsősorban a lesiklás az érdekes, hiszen sífutáshoz minden alapból adott és evidens. Tehát sí/snowboard funkciónál elindítjuk a tevékenységet, s az óra automatikusan leáll és pause üzemmódba lép, ha emelkedést észlel, azaz felvonót, s beindul, amint ereszkedést észlel. Így a nap végén láthatjuk mennyi, merre és milyen szinteséssel produkáltunk, úgy, hogy nem nyúlunk az órához, ami kabát alatt van.
EVEZÉS
Itt az evezési csapásszámot láthatjuk (SPM), mint plusz funkciót, illetve a STROKE-ot, azaz egy húzásra mennyit haladunk előre.
GOLF
Mint minden magyar embernek nekem is a kedvenc időtöltésem a golfozás :-) ahol a természet nyugodtságát sport közben egy óra teszi objektívvé, hiszen megannyi adatot láthatunk. Mivel egyáltalán nem értek a golfhoz, így csak felsorolom miket tud az óra pluszban ebben a sportágban: Letölthető pályák, GPS-el pozició meghatározás, Aktuális lyuk száma, A lyuk ütésszáma, Távolság a green közepéig, Távolság a green elejéig, Ütéstáv mérés, Távolság mérés, Eltelt idő mérés, Lépésszám mérés, Pontozás és ponttáblázat, Layup - dogleg távolságok - helyek.
OUTDOOR
Minden Forerunner 935 és fénix 5 modellben megtalálható a legátfugóbb nyomon követő rendszer, mely a GPS mellett az ABC funkciókat is tartalmazza (Altimeter, Barometer, Compass azaz Magasságmérő, barométer és iránytű). A barometrikus magasságmérő pontos szintemelkedési, szintesési és pontos magassági adatokat ad, tévedései csakis lineárisak lehetnek. A barométer a légnyomás változásból következtet egy esetleges vihar közeledtére, mely kulcsfontosságú lehet hegyek közt. A 3 tengelyes elektromos iránytű menet közben és álló helyzetben is segíti a pontos irány tartását. Ezen felül a belső giroszkóp segít a pontosság tartásához UltraTech üzemmódban. valamit ide tartozik az órába épített hőmérő, illetve a Garmin külső hőmérője a mindössze 9 grammos TEMPE, mely ANT+ rendszeren keresztül kommunikál az órával.
KAPCSOLATBAN
Minden Forerunner 935 modell támogatja az intelligens értesítéseket (bejövő hívás, sms, email, értesítések) amennyiben párosítva van telefonnal. A Garmin megoldotta az Android, iPhone és Windows telefonoknál is a teljes értékű használatot. Mindezen funkciók edzésen kívül és edzésen is használhatóak, de ezt mi döntjük el. Szeretett funkció lehet a telefon keresése, amikor az órán belépve 2 gombnyomás az egész, megcsörgetem a keresett telefonomat. Illetve a telefon bontás jelzés, melynél egy pl. autóból kiszállva jelez az óra egy rezgéssel és értesítéssel, hogy a telefon és a Forerunner 935 közt megszakadt a kapcsolat. A kapcsolat persze az edzések letöltésénél is segít, így mindegy, hogy hol töltjük vagy milyen felületen elemezzük edzésünk, hiszen a Connect Garmin szoftvernek van ingyenes mobil applikációja is.
ENYÉM AZ ÓRA
A Forerunner 935 órára ráfűzhetünk a Connect IQ áruházból egyedi óraszámlapokat, alkalmazásokat, widgeteket. A Garmin folyamatosan dolgozik azon, hogy más partnerekkel is kompatibilis legyen az óra, így az Strava és AccuWeather mellé várhatóan jönnek be alkalmazások, amik megkönnyítik életünk edzésen kívül is.
MÉG EGYEDIBB
A Garmin Face-It™ egy olyan applikáció, melynél a telefonunkról kiválasztunk egy fotót, s azt átküldjük az óra számlapjára. Ezután választunk a pontos idő kijelzés és a dátum formátumát, s olyan óránk lesz, ami nagyon a miénk...