Sziasztok!
2017 tavasszán jelent meg a Garmin Fénix 5, melynek 15 + 3 fajtáját = 18 különböztetjük meg. Ehhez szeretnék egy kis segítséget nyújtani.
A Fénix családnak vannak specifikus órái is, ezek a
- Quatix 5- Vitorlás óra, mely mindent tud, amit a Fénix 5, plusz tudása hajózási kompjúterrel összekapcsolható, így horonycsúszás, szélirány, szélerősség, iránykövetés lesz benne pluszban.
- D2 Charlie- Repülős óra, mely minden tud, amit a Fénix 5X, plusz tudása a reptéri adatbázis, repülési időjárás, repülési térképek és repüléstervezés.
- Descent MK1- Búvár óra, mely mindent tud, amit a Fénix5X, plusz tudása a szabadtüdős és technikai merülési tervek, mélység, merülési idő, süllyedés és emelkedés tempó, dekompressziós visszaszámlálót, szükséges biztonsági megállókat. Megadhatunk akár 6 különböző gázkeveréket is nitrox és trimix (akár 100% oxigén szintig) keverékeket is. Beállításai személyre szabhatóak, így a biztonságunkat egyedileg szigorúbbá tehetjük.
Legelső kérdésetek: VAN E A BOLTBAN?
Ezt a termékoldalon láthatod, a KOSÁRBA felirat felett bekeretezve. Minden ami itt található infó az igaz és naprakész.
Elsőként pár tudnivaló:
A garmin fénix család 5-ös verziója. Hardwaree a Garmin Fénix Chronosra épül szinte 100%-ban, de erről késöbb.
A 4. generáció a fénixek közt, mivel tetrafóbia miatt kihagyták a 4-et. Több távolkeleti nyelvben a 4 és a halál kiejtése nagyon hasonlít. Nem ritka, hogy szállodákban és közhelyeken sem használják a 4-es számot.
A 2016 decemberében már megjelent fénix chronos a fénix 5 órákhoz tartozó modell (emiatt a +3 fajta).
A Fénix Chronos 2017 április elején megkapta a Fénix 5 szoftverét 100%-ban.
A fénix 5 sorozat 6 dologban változik
- fizikai nagyság
- üzemidő
- számlap alapanyaga: kristályüveg vagy sapphire kristályüveg
- csomagtartalom, a BUNDLE verzióknál egy Triatlonos mellkaspánt is a csomag része.
- térkép megjelenés
- extra
Természetesen a nagy modellválaszték miatt szívesen segítünk a választásban, de jó átgondolni azt, ami nekünk fontos, s ami nem az. Ha valami nincs benne egy órában, az utólag nem tudjuk betenni, ugyanakkor a plusz funkciók átlagban bonyolítják a menürendszert, ha nekünk nincs rá szükségünk.
Vegyük sorra!
FIZIKAI NAGYSÁG
Fizikailag 3 méretet különböztetünk meg, 42mm, 47mm ás 51mm, ami a számlap szélességét mutatja.
- A Fénix 5S a legkisebb, melynél a vastagsága is 14,5mm az órának, illetve a kijelzője is 27.94mm átmérőjű 218x218 px felbontással.
- A középső méret a 47mm-es, mely a sima 5 és a Chronos verzióknál láthatunk. Itt 15,5mm vastagok az órák és a kejelző 30,5mm átmérőjú 240x240px felbontással.
- A legnagyobb a Fénix 5X, mely 51mm számlap szélességű, mely 0,5mm-el kisebb, mint a fénix3 sorozat. Viszont az óra vastagsága 17,5mm, ami 2mm-el vastagabb a Fénix3-nál és a sima Fénix 5-nél.
ÜZEMIDŐ
Üzemidőben 3 üzemidőt különböztetünk meg. (üzemidő alatt GPS használat mellett és optikai pulzusmérés melletti rendelkezésre állási időt értek). Az Ultratech üzemmód egy energiatakarékos, ritkább mintavételezéssel rendelkező GPS kapcsolat, mely pillanatnyi sebesség/tempómérése pontatlanabb.
- 13 óra üzemidő 1 másodperces üzemidővel, 40 óra ultratech módban, ez a Fénix 5S és a Fénix Chronos
- 20 óra üzemidő 1 másodperces üzemidővel, 50 óra ultratech módban, ez a Fénix 5X, D2 Charlie, Descent MK1 üzemideje
- 24 óra üzemidő 1 másodperces üzemidővel, 75 óra ultratech módban, ez a Fénix 5, Quatix 5 üzemideje.
SZÁMLAP
Számlapban 2 típust különböztetünk meg, Sima kristályüveget és Sapphire kristályüveget.
- Kristályüveg. Ha vigyázunk rá, nem lesz karcos. Aki csak sporthoz használja, s nem civil óraként, azoknak jó ár-értéket adnak a sima kristályüveges fénix-ek is.
- Sapphire kristályüveg. A fénix 5 /5S / Quatix készülékek nevében, ha benne van a sapphire szó, akkor sapphire, míg a Fénix 5X, D2 Charlie és Descent MK1 mindig Sapphire kristályüveges. A Sapphire a legkeményebb óraszámlapüveg ami létezik. Ezt hétköznapi módon szinte lehetetlen megkarcolni. A Mohl keménységi skálán 9-es keménységű az anyag (10-es a gyémánt). Nagyon jó a fénytörése, így oldalról ránézve is jobban olvasható a számlap. Védeni ezt a számlapot fóliával teljesen felesleges. Kerülnünk kell a brill és gyémántvágó használatát ezen óra közelében. Minden Fénix 5 modell, mely Sapphire kristályüveges, benne van a nevében a Sapphire szó is, kivételt képez a Chronos, ahol már olyan luxus óráról beszélünk, ahol ez természetes. Gyenge pontja a sapphire óraüvegnek a ridegsége, emiatt ezen óra üvegeket a Garmin vastagabb anyaghasználattal oldja meg, így átlagosan minden Sapphire óra 2-3 grammal nehezebb is. Tehát a Sapphire kristályüveg nem ütésálló. Ez a plusz igen megdogja az óra árát, mivel a nemesfém megmunkálást igényel a szintetikus monokristály-szerkezetű zafírüveg. Átlagosan 33 ezer forinttal kerül drágábba egy sapphire garmin fénix óra, de fontos tudni, hogy a sapphire kivitelű órák mellé más extrát is kapunk, melyet az EXTRÁK-nál elemzek.
CSOMAGTARTALOM
Lényegében 2 dolgot kell figyeljünk az óra nevében, a Sapphire és a Bundle szavakat.
- Sapphire: Itt már tudjuk miben más, de a csomagtartalma is változik a sapphire óráknak, hiszen átlagban 2 féle óraszíj jár a csomagban. Ezt érdemes átolvassuk a termékoldalon a Csomagtartalom fülnél, hiszen vannak kivételek.
- Bundle: Így jelöli a Garmin azon csomagokat, melyekben Mellkaspánti pulzusmérő is helyet kapott. A Fénix 5 modelleknél ez összesen 2 modellt érint, s mindkét modellnél a Garmin HRM TRI mellkaspántja van benne a csomagban. TRI= triatlonnal. Azaz úszás közben is mér pulzust, illetve futási dinamikát is mér az óra. Ezenkívül több teszt is csak mellkaspánti pulzusmérővel használható. Minden Garmin Fénix óra kompatibilis miden Garmin mellkaspánttal, de lényegében az ANT+ szabvánnyal.
TÉRKÉP
Az első térképet kezelő órája, azaz karórája a garminnak az EPIX volt, mely a fénix 3 testvére volt. Alapanyagai gyengébbek voltak, illetve az óra stabilitása sem volt túl jó. A Fénix 5X óráknak 12GB memóriája van, míg az össszes többi Fénix 5 órának 64MB. Fontos, hogy a D2 Charlie és a Descent MK1 órákban is ugyanaz a térkép megvan, mint a Fénix 5X-ben, de memóriájuk 12GB helyett 16GB. A Fénix 5X-ez azoknak ajánlom, akik ismeretlen terepen mozognak lassan, s kell nekik a jó megoldás. Lényegében ez egy military kivitel bárhogyan is nézem, tehát a Garmin Tactix Bravot váltja fel a Fénix 5X. Minden más Fénix 5, csakúgy, mint a Fénix 3 órák nyomvolalas és POI pontos navigációval is rendelkeznek, ami nagyon jó használható terepen, de városban is.
EXTRA
Legelső extra egy igen egyszerű szabály, azaz minden Sapphire óra, melynek nevében benne van a sapphire szó, illetve minden Fénix Chronos / D2 Charlie / Descent MK1 órában van Wi-Fi is, azaz a garmin express programon keresztül megtaníttatjuk az órával a wifi-hez tartozó nevet és jelszót, s innentől automatikusan szinkronizál ha azt a wifi jelet látja.
Második extra az óraszíj. Minden sapphire óra mellé jár plusz óraszíj, kivéve az 5X fekete szilikon szíjjast, azaz
- Garmin fénix 5S sapphire
- Garmin fénix 5 sapphire
- Garmin fénix 5 sapphire bundle
- Garmin fénix 5X Grey Sapphire Acél óraszíjjal
- Garmin fénix Chronos sorozat
- Garmin D2 Charlie
- Garmin Descent MK1
- Garmin Quatix 5 sapphire
Írta: Zerge 2017.01.09.
módosítva 2018.01.16.