MEGSZŰNT TERMÉK! VÁLASSZON A HASONLÓ TERMÉKEK KÍNÁLATÁBÓL!
SUUNTO AMBIT2 R HRM
Az Ambit2 család legkisebb pulzusmérős tagja, mely futóknak lett kifejlesztve, mely 2014 márciusában fog megjelenni. A 2 nagytestvér a Suunto AMBIT2 S és a Suunto Ambit2.
A Suunto Ambit2 S egy futóóra beépített GPS-el, a pillanatnyi tempót egy gyorsulásmérős technológia haszálata FusedSpeed teszi pontossá, plusz a lépésszámot is ezáltal tudjuk meg az óráról kiegészítő nélkül.
Az órára a movescount-ról rátölthetőek tervek, a napi célokat is könyen láthatjuk emelett. Edzésünk lehet tempó vagy pulzus alapú is.
Navigációján a Track Back funkció lesz a legnépszerűbb, ami lehetővé teszi edzés közben, hogy visszavezessen az óra ugyanazon az útvonalon, így tévedés kizárva. Persze ezek mellett útvonalakat is rámenthetünk az órára, amin végignavigál az Ambit2 R.
Az Ambit2 S 4 verzióban kapható, fekete vagy fehér színt lehet választani, s pulzusmérő pánttal vagy anélkül. A fehér óraszíj anyaga lágyabb.
Egyedivé tehetjük óránkat szintén a movescountról, mely a Suunto online edzésnaplózását hivatott szolgálni. Több ezer ingyenes APP közül választhatunk, mint például:
Ghost Runner: Virtuláis edzőpartnerünkhöz képest láthatjuk hol tartunk.
Running efficiency: A futás hatékonyságát szolgálja, megmutatja mennyit dobban a szív kilóméterenként
High intensity intervals: Ez az alkalmazás rövid erős edzésekhez hasznos- bemelegítés után 15 x 200 méter résztáv 30 másodperces pihenőkkel
Marathon time: Megbecsüli a Maratoni futásidőnket. A lefutott kilóméterek és annak ideje, valamit az addigi átlagsebességből számol futás közben.
A suunto több, mint 75 éve gyárt búvárórákat, így a robosztus és strapabíró óra alap, az óra természetesen vízálló, úszni lehet benne, 12 órás akkumulátor élettartama 5 másodperces mintavétellel jó társ lesz.
Összefoglalva:
Ez egy aluminium házú, kristályüveg lencsés futóóra, mely 50 méter vizzállóságnak örvend. GPS üzemmódban 8 órát tud (másodpercenkénti mintavétellel), 12 órát tud 5 másodperces mintavétellel, 25 órát percenkénti mintavétellel. Az óra tud magasságmérést, de csak GPS alapon (nem barometrikus alapon). Edzés után letölthető merre jártunk, milyen sebességgel, pulzussal. Az órához ANT pulzusmérö övet kapunk a csomagban, s érdekessége, hogy tudja a lépésszámot is futósebesség mérő nélkül is. Ez a funkció a FuseSpeed kompenzációs GPS-es sebességmérés miatt is hasznos.
A 2 nagytestvére az Ambit2 S és Ambit2 kerékpáros és úszó funkciókat is zud, emelett van bennük edzés közbeni sportágváltás.
GPS
Térkép funkciók nem jeleníthetőek meg az órán, az csak a túráról/edzésről hazaérve láthatjuk, ha letöltjük az órából az adatokat a mouvescount-ra.
Az integrált GPS karóra, SiRFstar IV technológiát használ. A vevő nagyon magas érzékenységgel bír. Ez segít Ambit megtalálni GPS műholdak sokkal gyorsabb és egyenletesebb lesz a pillanatnyi pozíció és a sebességkijelzés is.
Edzés közbeni navigáció:
helyzetbehatározás (koordináták)
rátöltött útvonalon navigál
rátöltött POI pontra navigál
meglévő edzés útvonalatin navigál
visszatalál a kiindulópontra
elmenthető POI pontok
Magashegyi funkciók
Az óra GPS-es magasságot tud csak, ami nem olya pontos, mint a barometrikus mérés. Letöltve az órát a movescountra, láthatjuk merre futottunk, melyen pulzussal, tempóval, szintek közt.
EDZÉS HATÁS
Ez a funkció csak pulzusmérővel történő használatnál működik.
Hogy jobban tükrözze a jelentése a képzés Effect mérés Suunto már átnevezték a mérés Peak Training Effect (PTE).
PTE jelzi a hatását az edzés a maximális aerob teljesítmény és a legpontosabb a közepes és nagy intenzitású képzésre. A mérés relatív az aktuális edzettségi állapotát.
REGENERÁLÓDÁS
Ez a funkció csak pulzusmérővel történő használatnál működik.
Regenerálódási idő becslése, hogy mennyi idő kell a szervezetnek, hogy kipihenhesse magát edzés után. Az idő alapján időtartama és intenzitása az ülés, valamint az általános fáradtság, tárolására is alacsonyabb intenzitású. Helyreállítási idő halmozódik
ÓRATOK
Suunto termékek BuiltToLast házban van, mely masszív, egy darabból álló kompozit esetében merev felső keret. Az eloxált alumínium ház és az ásványi üveg számlapot úgy tervezték, hogy ellenálljon a mechanikai ütéseknek és a karcolásnak.
KIEGÉSZÍTŐK
A Suunto Ambit már ANT+ jelátvilell kommunikál. Ennek előnye, hogy nemcsak Suunto kiegészítőket lehet az órához csatolni. Csak futó sebességmérőt szoktak ehhez az órához csatolni. A kiegészítők fülön találhatóak a kapcsolható kiegészítők.
Csomag | Jótállás
MI VAN A SUUNTO AMBIT2 R HRM DOBOZÁBAN?
SUUNTO AMBIT2 R a kiválasztott színben
SUUNTO ANT Comfort Belt mellkaspánt
Suunto Adatkábel- töltőkábel
jótállási jegy
Magyar nyelvű használati útmutató
Ajándék 2 évig elemcsere
Az órára 2 év a garancia, a mellkaspántra és töltőkábelre 1év, mellkaspánt elemre 6 hónap
Teszteltük
SUUNTO AMBIT2 R TESZT
Zerge KÜLÖNVÉLEMÉNYE A Suunto Ambit2 R-ről
Az AMBIT2 R a Suunto AMBIT család legkisebb tagja. Az Ambit2 túra és outdoor sport óra az apuka, a nagytesó a Suunto AMBIT2 S, ami outdoor sport óra, az R pedig a Running azaz futó kistesó. Persze tudása, használhatósága nem erre vall, de kerékpáros, úszó tudással nem rendelkezik. Azoknak a futóknak ajánlom, akik csak futnak, s a futásaik változatos terepeken, útvonalakon zajlanak, s emiatt a navigációra is néha szükségük van.
AMBIT TÍPUSOK
A nemrég megjelent Suunto Ambit 2013-ban szűnt meg, hogy helyet kapjon az Ambit2. Utólag már látom, hogy az Ambit piacradobása csak egy tesztkör volt a Suunto számára, hogy rávilágítson arra, miken kell változtatniuk.
A Suunto Ambit2 jelenleg (2013.12.17) tizennyolc verzióban létezik.
AMBIT2 R két színben és két kivitelben kapható
Ambit2 S három színben kapható: Grapphite, Red, White és Lime, mindezek pulzusmérős (HR) és sima csomagban.
Ambit2 két kivitelben készül Silver és Black, mindez pulzusmérős (HR) és sima csomagban.
Ambit2 Sapphire 2 csomagban kerül piacra, a pulzusmérős (HR) és a sima csomagban.
Ambit2 sapphire, Ambit2 Black, Ambit2 Silver, Ambit2 S Lime, Ambit2 S red, Ambit2 S Graphite
/Sajnos a Ambit2 S White és az Ambit" R verziók nincsenek a képen, de pótlom./
Az Ambit család bővült, így eligazításként egy kis táblázatot készítettem, ami kizárólag a jelenleg használt 5 féle variációban és 18 altípusban segít eligazítani.
A csillaggal jelölt * Movescount.com használatával
Tehát ez a TESZT az AMBIT2 R modellekről fog szólni, pontosabban:
Suunto Ambit2 R White
Suunto Ambit2 R White HRM
Suunto Ambit2 R Black
Suunto Ambit2 R Black HRM
Suunto
AMBIT2 TESZT
CSOMAG
Lényegében 3 típusú, de megegyező tudású óráról írok, mindhárom létezik pulzusmérős (HR) és pulzusmérő nélküli változatban.
Óra típusa
Csomag
csomag tartalma
Ambit2 R
Ambit2 R HR
HARDWARE
A kristályüveg azért elterjedt az óraiparban, mert jó a karcállósága, tiszta, kedvező a fényvisszaverő tulajdonsága, ezt ólom-oxid tartalmának köszönheti. Az Ambit2 mineral glass, azaz általában ablak és egyéb üveg újrahasznosított anyaga. A sima mineral glass előnye, hogy olcsó, könnyű vele dolgozni, jó a karcállósága, jó az ütésállósága.
SÚLY
A súlyeltérés a 3 óra között azért van, mert az Ambit2 Silvernek és Black-nek más az óraszíja, illetve az Ambit2 Sapphire-nak a zafír kristályüvege és acél lünettája van az Ambit2 Silver és Black sima kristályüvege és alumínium lünettájához képest
AMBIT2 R Black
Ambit2 R White
KAPCSOLAT
Az óra akkumulátor töltése és a számítógépes kapcsolat is egy speciális AMBIT kábelen keresztül történik.
A barometrikus nyomásmérője az AMBIT2-nek
Az óra vízállóságát a számítógépes kapcsolat és a töltés nem befolyásolja. 4 pólusú érintőcsatlakozó a legegyszerűbb kapcsolattartó
Az óra számítógépre kötése nem túl bonyolult. Ne féljen senki a kábeltől, ennél üzembiztosabb kapcsolat nincs
A kábelfejen találhatóak az érzékelők
Az órára ráharaptatjuk a töltőkábelt és megvan a kapcsolat is.
SUUNTO AMBIT2 HR vagy AMBIT2 HRM
A HRM vagy HR jelzésű csomagokban találunk egy Suunto ANTpulzusmérő mellkaspántot.
A comfort belt textil része kényelmes
a mellkaspánt közepe ANT kódolású, cserélhető elemes a felhasználónak is, CR2032-es elem való bele.
Jó tudni, hogy a SUUNTO AMBIT és AMBIT2-es órák ANT+ kódolásúak, így minden ANT+ pulzusmérő öv kompatibilis hozzá. Két típust szoktunk ajánlani a legolcsóbbat, ami egy VDO, illetve a legjobbat, ami a Garmin Premium soft strap névre hallgat. Érdekesség, hogy a Suunto ANT mellkaspánt kompatibilis fitneszgépekkel is és a régebbi Suunto órákkal is, melyek Dual vagy Comfort névre hallgattak.
GPS rendszer
Tehát az Ambit2-ben egy SiRFstarIV ™ GSD4e GPS van beépítve, aminek érezhető előnye, hogy nagyon-nagyon hamar feláll a rendszer, azaz könnyen talál műholdat, mindamellett kis energiafogyasztású. Ez lehetővé tette a Suuntonak, hogy a GPS egy hot-start indítást is használjon. Azaz néha kommunikál a műholddal, hogy merre is jár, de ez nem fogyaszt sok energiát. Ha tartósan nem használjuk az órát edzésre vagy navigációra, akkor ez is belassul, amit lentebb láthatunk a kis videón. Egy általános GPS megtalálási idő nekem 10 esetből 9x, 6-9 másodperc.
Itt lassan talál jeleket, 25 másodpercre volt szüksége az órának, ami bármely konkurenciához képest is villámgyors.
SZOFTVER
Ennél a résznél a számítógépes támogatottságról írok, egy külön fejezet lesz az óra szoftveréről, mely programozható, ezt lentebb olvashatjuk az APP kifejezés alatt.
Az órát egy speciális Suunto usb-s kábellel kötjük össze a számítógéppel (PC vagy MAC). Ez a kapcsolat szerintem a legbiztosabb, ha kötözködni szeretnék, akkor az 1 méter hosszú kábel furcsa a mai laptop világban, de egy asztali géphez pont jól jön.
A Suunto szoftvere a Movescount, tehát itt kell regisztrálni magunkat, létrehozni a saját fiókunkat.
Nagyon egyszerű a dolgunk, ha össze szeretnénk kötni az órát a géppel.
Miután érzékeli az órát a gépünk, megkérdezi, hogy mely fiókba töltse be az adatokat, s mivel szinkronizáljon, ha nem léptünk ki fiókunkból, akkor automatikusan a saját fiókunkba menti az adatokat.
Nem tudom miért, de tipikus probléma a szinkronizálásnál, hogy jól összedugom az órát a számítógéppel és az adatátvitel megszakad. Ilyenkor újra össze kell dugni, s általában működik. Ez MAC és PC-n is igaz, kipróbáltam 3 Ambit2-vel is, így ezt mondhatom, hogy tipikus probléma. Nagyon zavar, hogy lementve lassú az adatátvitel, ami kb 5 perc. Tehát nem ülök 5 percet a gép előtt, inkább edzés után nyújtok vagy zuhanyzok. Mikor visszatérek ez a képernyő kell lelombozzon... Nem értem!
Az óra szinkronizálása nem online, hanem minden egyes összeköttetés után tudjuk átvinni az adatokat a gépről az órába.
Amennyiben az órára fel lehet tölteni új szoftvert, úgy jelzi a Movescount, bár MAC-re nem lehet egyszerűen updatelni, akkor, ha a Movescount is új szoftvert kap. Tehát van olyan szoftvere frissítés, amikor nemcsak az óra, hanem a program is új szoftvert kap. Amennyiben ekkor nem nyitja meg az adott frissítési ablakot, keressünk a frissítésre a google-on és megoldjuk a szoftvere frissítést tutira.
Jelenleg 2013-09-04-én a 1.5.14-es verzió van fenn az óra szoftverből, de nem kell izgulni, nem maradunk le semmiről, hiszen automatikusan frissíti az óra kérdés után a verzióit. FONTOS: minden frissítéskor minden előző beállítás törlődik!!!
Fontos, hogy szoftverfrissítés 2-3 részből is állhat, mivel az óra szoftverét a Moveslinket is fejlesztik, majd az óra minden beállítását is vissza kell állítani.
Amíg csak az órát updateljük, nem tudjuk összeszinkronizálni a géppel, erre az óra is figyelmeztet : Please Update Muveslink felirattal.
A Moveslink frissítésre érdekes hogy nem ajánl elérési útvonalat, nekünk kell megtalálni, s letölteni.
Ezt a www.movescount.com oldalon találjuk meg, ha bejelentkezünk a settings-applications -» moveslink -» lap alján találjuk jelenleg, s nem a moveslink settings-ben...
A leírtak alapján nálam hiába sikeresen updateltem a Moveslinket, nem történt semmi, nincs kapcsolat továbbra sem az Ambit2-vel. Utánaolvastam a suunto fórumon, s azt javasolják, hogy távolítsuk el a Moveslink programot a gépről, majd telepítsünk újra.
A képre kattintva találjuk a MAC-es Moveslink letöltést
A képre kattintva találjuk a WINDOWS-os Moveslink letöltést
Miután telepítettük a programot MAC-nél a szokásos módod az Applikációk ikonba húzzuk bele egérrel a Moveslink ikont.
Miután a program feltelepült először meg kell nyissuk, majd megkérdezi a gépünk, hogy biztosan telepítjük e a netről letöltött szoftvert, a válasz igen.
És végre telepítettük a Moveslink2 új programot a gépre, s az óra is megkapta a frissítést.
FONTOS:
Az óra szoftver update-je után az óra elfelejt mindent. Újra kell párosítani a kiegészítőkkel: pulzusmérő, sebességmérő vagy/és pedálfordulat mérő. Ezen kívül is mindent érint az update, így ellenőrizzük le 2x is, nehogy csalódnunk kelljen a beállításaink elvesztése miatt.
Mit fejlesztenek az óra szoftverén?
a legutóbbi fejlesztéskor az alábbi dolgokat fejlesztették:
visszatalálás a kiinduló pontra korrigáció
napkelte/ napnyugta időpont (eddig csak APP-ként lehetett letölteni)
új felvételi mód, azaz nemcsak 1 és 60 másodperces időközt lehet választani, hanem van egy good is, ami azt jelenti, hogy 24 órán át tudjuk működtetni az órát egy feltöltéssel
letöltési emlékeztető sok mentetlen adatnál
auto scrolla kijelzők között (opciósan kapcsolható sportáganként)
úszás közben javított kijelzőelrendezés
multisport edzésnél részletesebb adatok nézhetőek vissza edzés után sportágfüggően az órából
view gomb többcélú használata az órán
erőmérő csatlakozásakor kalibrálási lehetőség
nyiltvizi úszáskor pontosabb helymeghatározás
hibajavítás:
pontosabb magasságmérés
beltéri úszás távolságmérésnél pause funkció figyelembevétele megálláskor és ezáltal a hosszszámolás pontosítása
A Movescount saját fiókunkba belépve találjuk a GEAR menüpont alatt az adott, általunk használt óra beállításait.
Talán kihagytam, de tudni kell, hogy nincs magyar nyelvű szoftvere, csak a fent látható nyelvek elérhetőek.
Néha előfordul, hogy valami összeomlik a szoftvernél, de újraindítással megoldódik, tehát szerintem ne aggódjunk, főleg úgy ne, hogy kiírja hogy ROSSZ. Ez már előrehaladás a lefagyáshoz képest.
Naptárfunkció is van az Online edzésnaplónál, amit sajnálok, hogy nem látom csak az edzési sportágat, idejét és távolságát az adott edzésnek, ha rámegyek a napra az egérrel, de az általam elnevezett edzés nevét nem látom. Ez sokaknak probléma.
A Suunto mondanám egy frappáns megoldással orvosolta ezt. Kulcsszavakat lehet az adott edzésekhez hozzáfűzni, s a kulcsszavakat a keresőbe láthatjuk, s ha az adott szóra kattintunk, kilistázza az ahhoz tartozó edzéseket.
SPORTÁGAK
Az óra sportprofilos, azaz kapásból 70 féle sportág van a Movescounton, amiből választhatunk. Maximum ebből 10 sportágat választhatunk az órán megjelenítve. Vannak multisport sportágak is, pl a triatlon, mely eleve 3 sportágnak számít, így már csak 7 sportág maradt az órán.
A sportprofil értelmezése:
Az óra működési beállításai, kijelző felosztása, adatai, adatformátumai sportáganként eltérőek lehetnek. Ezeket az eltéréseket sportáganként előre megadhatjuk, azaz pl: futásnál tempó (perc/km), bringánál sebesség (km/ó) mértékegységet használjon az óra. Vitorlázásnál a barométert, míg bringázásnál a magasságmérést használja, elletve túrázás során váltson automatán (ekkor mozgás közben magasságmérőként, állási időben barométerként működik az óra). Sportáganként testre szabhatjuk a kijelzőt, azaz 1-2 vagy 3 soros kijelzést állíthatunk be, maximum 8 képernyőn. Választhatunk grafikus kijelzést is, illetve scrollos kijelzést is. Mindezt a Movescounton keresztül, nagyon- nagyon egyszerűen.
Nézzünk egy sportprofil állítást, mely 2 részből fog állni:
órabeállítás az adott sportágra
kijelző testreszabás
ÓRABEÁLLÍTÁS AZ ADOTT SPORTÁGRA
Itt beállíthatjuk a pulzus-célzónát, az auto start-stop funkciót, automata körtáv, automata visszaszámlálókat, automata kijelzőgördítési időt másodpercben, mintavételezési időt, barommetrikus beállításokat, kiegészítők hozzáadását.
Automata START-STOP:
ez a funkció sok órában van benne, a Suunto viszont átgondolta ezt egy sportoló szemszögéből. Tehát nem akkor indul el az edzés, amikor megmozdulunk, hanem, akkor, amikor lenyomjuk a START gombot. Innentől minden megállásnál megállítja a stoppert az óra, indulásnál indítja. Edzés letöltésekor pedig láthatjuk azt, hogy összesen mikor és mennyi időre állt az óra, de az állásidő nem számít be az átlagsebességbe, időbe. Ha véletlenül nem szeretnénk használni edzés közben ezt a funkciót, vagy épp ellenkezőleg, akkor edzés közben a középső NEXT gomb lenyomásával beléphetünk az ACTIVATE menübe, ahol ki vagy bekapcsolhatjuk ezt a funkciót
SCROLL:
Adott sportágra be illetve kikapcsolhatjuk a számítógépen ezt a funkciót, megadhatjuk a képernyőlapozás gyakoriságát 1 másodperctől 60 másodpercig. Ha véletlenül nem szeretnénk használni edzés közben ezt a funkciót, vagy épp ellenkezőleg, akkor edzés közben a középső NEXT gomb lenyomásával beléphetünk az ACTIVATE menübe, ahol ki vagy bekapcsolhatjuk ezt a funkciót
RECORDING INTERVAL, GPS FIX RECORDING RATE
RECORDING INTERVAL: Felvételi időköz, azaz milyen gyakran rögzítse az óra az adatokat. Ha nagyobb a mintavételezési idő, pl 10 sec, akkor több edzésadat fér az órába, míg, ha 1 másodpercesre állítjuk kevesebb. A sűrűbb mintavételt ajánljuk versenyekre, illetve rövid résztávokat tartalmazó edzésekre.
A teszten 2db AMBIT2 Sapphire HR modellt használtunk
GPS FIX RECORDING RATE: A GPS felvételi sűrűségét állíthatjuk 1 vagy 60 másodpercesre. A 60 másodperces állításnál 50 órát tud egy feltöltéssel üzemelni az óra, de pontatlan lesz a sebesség, távolságmérésünk. Az 1 másodpercenkénti mintavételezés több energiába is kerül, viszont pontos lesz a sebesség és távolságmérés.
Szoftveren keresztül beállítható sportáganként a mintavételezési ideje az órának és a GPS-nek.
Tehát, ha 10 másodperces mintavételre állítjuk, akkor az óra rögzít minden adatot 10 másodpercenként. A GPS mintavételezés máshoz használható, itt beállíthatjuk, hogy az AMBIT2 milyen gyakran kommunikáljon a műholdakkal. Ezzel az üzemidőt lehet befolyásolni. Így, ha 1 másodpercenkénti GPS rögzítést állítunk, akkor 16 óra edzést bír ki az óra egy feltöltéssel (mivel a GPS használata jelentősen nagy energiaigényű, ezért a GPS-es órákban akkumulátor van, mely tölthető), míg, ha 60 másodpercre állítjuk a GPS mintavételezést, akkor 50 óra üzemideje van az órának.
FONTOS, hogy a 60 másodperces mintavétellel az óra sebesség és távolságmérésre lényegében alkalmatlan lesz, mivel rengeteg helyen levágja a kanyarokat, lsd lenti képek.
Bal oldalon a percenként rögzített útvonal, jobb oldalon a másodpercenkénti látható. A kettő között nagy a különbség. Így néz ki számokban a mintavételezés függvényében: