SUUNTO AMBIT BLACK HRM

SS018373000

Forgalomból kivont.
Specifikációk

Technikai jellemzők

Vízálló 100m (Vizisportokra is használható, kivéve búvárkodás))
Cserélhető óraszíj
Gomblezárás (érintőképernyősöknél Képernyőlezárás)
Hátralévő memória kijelzés
körkörös memória

ÓRA ÜZEMMÓD

Pontos idő
Dátumkijelzés
Ébresztők száma
1

PULZUSMÉRÉS

Átlag és max pulzus edzés alatt
Átlag, max, min pulzus edzés alatt
Átlag és max pulzus részidő alatt
Személyre szabott pulzus sportzónák
Grafikus pulzusgörbe megjelenés az órán (online)
utolsó 30 perc látható
Kalóriamérés
Kalóriaszámláló tengerszint feletti mag.korrekcióval
EPOC (oxigénfogyasztás)

MELLKASPÁNTOS PULZUSMÉRŐ ÖV

Szigorúan kódolt 2,4GHz-es jelátvitel
Kódolt jelátvitel
Cserélhető elemes
Mellkaspánti pulzusmérőben az elem élettartama
200 óra
Textil kényelmes mellkaspánt

EDZÉS ELŐTTI FUNKCIÓK

Pulzuscélzóna beállítás
Auto start, stop, pause rögzítés
Mintavételezési idő
1sec, 10sec
Suunto APP (óra vezérlés állítása egyedi/sportágspecifikus/ számítások)
Sportáganként egy APP

EDZÉS ALATTI FUNKCIÓK

Edzés szüneteltetése (pl. piroslámpához)
Grafikus célzóna kijelzés az órán
Köridő (manuális indítás)
100

EDZÉS UTÁNI FUNKCIÓK

Heti edzésösszefoglalók

SZÁMÍTÓGÉPES KAPCSOLAT

Adatátviteli eszköz a csomag része?
PC kompatibilis
MAC kompatibilis

KÜLSŐS ALKALMAZÁSOK

STRAVA-ra automatikus feltöltés

NAVIGÁCIÓS FUNKCIÓK

Kiírja a koordinátákat
Feltölthető útvonalkövetés
Térkép megjelenítése az eszközön
csak nyomvonal, útvonal, poi pont
Nagyítás, kicsinyítés

GPS FUNKCIÓK

GPS (amerikai) műholdrendszer kompatibilis
Fused Speed (gps pilanatnyi sebesség korrekció beépített gyorsulásmérőkkel)

FUTÓ SZENZOR

csomag része a szenzor?
nem
betanítható szenzor száma az órán
max 3db kiegészítő kapcsolható
Átlagos lépéshossz
Lépésfrekvencia (pill, átl, max)

KERÉKPÁROS sebességmérő

Kerékpáros sebességmérő típusa
Suunto Bike POD vagy Suunto Road Bike POD vagy ANT+
Betanítható sebességszenzorok száma az órán
max 3db kiegészítő kapcsolható
Sebesség alapú célzóna

KERÉKPÁROS pedálfordulatmérő

Kerékpáros pedálfordulatmérő típusa
Suunto Cadence POD vagy ANT+
Órán betanítható pedálfordulatmérők száma
max 3db kiegészítő kapcsolható

ÚSZÁS FUNKCIÓK

Medencés úszás
Mélység mérés
rátölthető: APP ZONE
Automatikus világításkapcsolás víz alatt
rátölthető: APP ZONE

HEGYI FUNKCIÓK

Magasság és szintemelkedésmérés (barometrikus)
Barométer
Automata magasság-barométer váltás
beépített hőmérsékletmérő
Magasság riasztás
rátölthető: APP ZONE
Mágneses elhajlás beállítása
Leírás

MEGSZŰNT TERMÉK! VÁLASSZON A HASONLÓ TERMÉKEK KÍNÁLATÁBÓL!

SUUNTO AMBIT HRM

 

A SUUNTO megalkodta első olyan outdoor óráját, mely a piacon egyedülálló funkciókkal bír. Ötvözte az OUTDOOR magashegyi óráját a CORE a SUUNTO t6d sportórájával. Így a magashegyi funkciók mellé társulhat a pulzusmérés, a 3D iránytű, sőt egy beépített GPS is.

 

Legyen szó túrasíről, terepfutásról, hegymászásról, vagy terep bringázásról az Ambit mindenhol megállja a helyét.

 

Elsőként Greg Hill extrém sítúráczó tesztelte az órát, aki a következőkkel foglalta össze az Ambit-ot: Potenciális túlélési eszköz a hegyen, köszönhetően a könnyen használható beépített GPS-nek és a magasságmérőjének. Az olyan embereknek ajánlom, akik a hegyen a magasságokat és az extremitást is szeretik.

 

ambit_side

GPS

Útpontokra is navigálhatunk az órával, s állandóan láthatjuk egy koordinátarendszerben hol is tartunk. Persze térkép funkciók nem jeleníthetőek meg az órán, az csak a túráról/edzésről hazaérve láthatjuk, ha letöltjük az órából az adatokat a mouvescount-ra.

 

Magashegyi funkciók

Az óra nemcsak a pontos magasságot, megtett szintemelkedést és esést tudja, a beépített 3D-s iránytűjével  és barometrikus szenzorával egyedülálló. Természetesen hőmérsékletmérés is található az órában.

 

GPS
Az integrált GPS karóra, SiRFstar IV technológiát használ. A vevő nagyon magas érzékenységgel bír. Ez segít Ambit megtalálni GPS műholdak sokkal gyorsabb és egyenletesebb lesz a pillanatnyi pozíció és a sebességkijelzés is.


EDZÉS HATÁS
Hogy jobban tükrözze a jelentése a képzés Effect mérés Suunto már átnevezték a mérés Peak Training Effect (PTE).
PTE jelzi a hatását az edzés a maximális aerob teljesítmény és a legpontosabb a közepes és nagy intenzitású képzésre. A mérés relatív az aktuális edzettségi állapotát.


3D IRÁNYTŰ
A hagyományos iránytűknél fontos, hogy vízszintesen tartsuk mérés közben a Suunto 3D iránytű kompenzálja, lehetővé teszi, hogy függetlenül az óra szögétől a csuklón pontosan tudjuk az irányokat.

 

REGENERÁLÓDÁS
Regenerálódási idő becslése, hogy mennyi idő kell a szervezetnek, hogy kipihenhesse magát edzés után. Az idő alapján időtartama és intenzitása az ülés, valamint az általános fáradtság, tárolására is alacsonyabb intenzitású.
Helyreállítási idő halmozódik

 

ÓRATOK
Suunto termékek BuiltToLast házban van, mely masszív, egy darabból álló kompozit esetében merev felső keret. Az eloxált alumínium ház és az ásványi üveg számlapot úgy tervezték, hogy ellenálljon a mechanikai ütéseknek és a karcolásnak.

 

KIEGÉSZÍTŐK

A Suunto Ambit már ANT+ jelátvilell kommunikál. Ennek előnye, hogy nemcsak Suunto kiegészítőket lehet az órához csatolni. Elsősorban kerékpárosoknak sebesség, pedálfordulatszámmérő, illetve futó sebességmérőt szoktak ehhez az órához csatolni. A kiegészítők fülön találhatóak a kapcsolható kiegészítők.

 

 

 

 

 

 

Csomag | Jótállás

MI VAN A SUUNTO AMBIT HRM DOBOZÁBAN?
 

  • SUUNTO AMBIT a kiválasztott színben
  • SUUNTO ANT Comfort Belt mellkaspánt
  • Suunto Adatkábel- töltőkábel
  • AJÁNDÉK USB-s hálózati és autós töltő
  • jótállási jegy
  • Magyar nyelvű használati útmutató

Az órára 2 év a garancia, a mellkaspántra és töltőkábelre 1év, mellkaspánt elemre 6 hónap

Teszteltük

SUUNTO AMBIT TESZT, SUUNTO AMBIT HRM TESZT

 

Zerge KÜLÖNVÉLEMÉNYE A SUUNTO AMBITRÓL

A Suunto X9, majd X10 beépített GPS-es magashegyi órát leváltotta az AMBIT. Az órában végre helyet kapott a pulzusmérő funkció, így sokak választása lehet az Ambit sokszínű felhasználása miatt. Mindamellett számítógépre is köthető az óra, így elemezhetjük túráinkat, edzéseinket utólag. Aki a részletes leírásra nem kíváncsi olvassa el a lap alján az összefoglalót.

 

 

AMBIT

Amikor megtudtuk, hogy kijön a Suunto X10 és Suunto t6d keveréke az Ambit, s mindez egy aluminium házas órában, tudtuk, hogy a prémium kategóriának ez az óra lesz az etalonja. Persze párhuzamosan a Garmin is fejlesztette a Fénix modellt, ami ugyanezt a poziciót foglalná el a palettán, mint az Ambit, így döntenie kellett a suuntonak. A suunto piacra dobta hamar az Ambitet, aminek még voltak gyerekbetegségei, de hát az újdonság varázsa eladást szül.... A Garmin megvárta mindezt, majd 2013 februárjában dobja piacra a Fénixet, melybe több újítást, funkciót is pakolt, mint amire előzetesen készült.

Mindkét márka erénye, hogy az órák szoftverét a felhasználó frissítheti, így a fejlesztések, amik a megjelenést követően beépülnek az órákba utólag is könnyen kihasználhatóak, így nem kell várakozni a legújabb verziókra.

A suunto tud órákat gyártani a szó szoros értelmében, azaz nemcsak a szoftver és a működés, de hardver, megjelenés termén is bizonyítottak többször. A felhasznált alapanyagok első osztályúak, a tartósság érdekében cserélhető a lünetta, az óraszíj, sőt szervizelhető teljes mértékben az óra, garanciális időn kívül is (2 év).

A technikai infók fülön található sok sok adat, de fontosabb a használhatósága az órának.

 

AMBIT HRM ÉS AMBIT

Az Ambit óra mellé a csomagban kapunk egy adatkábelt és egy kis angol leírást. Magyar nyelvű használati útmutató csak letölthető formátumban ad a suunto a prémium kategóriában is. Alapból a suunto úgy gondolja, hogy minden nap letöltjük az óránkat számítógépre, ezáltal töltjük is az akkumulátorát, de én nem igen szeretem töltőnek használni a számítógépem, jobban szeretem, ha azt hálózatról tölthetem fel, ezért adok hozzá egy hálózati iPhone töltőt és egy vésztartalék autós töltőt is. Ezek szabvány 5V / 1A-es töltéssel rendelkeznek. Az Ambit HRM csomagban találunk még egy pulzusmérő mellkaspántot is.

 

SZÁMÍTÓGÉPES KAPCSOLAT

A suuntot nem vitte el a hév a vezeték nélküli különböző adatátvitellel, így maradt a kábelkapcsolat. Ennek előnye, hogy összedugom és működik egyből minden. A csatlakozása az órához egy fémérintkező, mely azért jó, mert egyszerű és mert az óra vízállóságát nem hátráltatja. Emiatt 100m-es az óra vízállósága, s nem IPX7, mint egy általános GPS-es óránál.

 

ANT és ANT+ szabvány

A Suunto Ambit HRM óra dobozában találhatunk egy ANT-s mellkaspántot, melyel pulzusunk látható lesz az órán. A mellkaspánt kényelmes, cserélhető elemes, textil. Az ANT -nek lényegében az az előnye, hogy sok más gyártó termékével is kompatibilis az óránk. Tehát választhatunk Adidas, VDO vagy Garmin kiegészítőket is. Lsd a kompatibilitást itt: http://www.thisisant.com/directory/suunto-ambit/

Vigyázat más suunto óra nem ANT szabványú, nem használható hozzá bármely ANT+ gyártó kiegészítője.

 

KÜLCSÍN

Az óra nem kicsi, 50mm átmérővel büszkélkedhet, s mindez egy aluminium házban 13mm vastagság mellett. Ehhez képest maga a kijelző kicsi, hisz 29mm-es csak a használható kijelző átmérője. A kijelző üvege kristályüveg, ami érzéketlenebb a karcokra. Ha felveszük ezt a fizikailag nagy órát, jól áll a kézen, azaz csak a férfikézen. Mondhatni, hogy a suunto nem gondol a nőkre, de magashegyi Lumi sorozatának kudarca alátámasztotta a Suunto-nak, hogy a nők a magashegyen nem óra, azaz kütyümániások, pedig elég szép magashegyi órával büszkélkedhetett a suunto lumi, jó funkciókkal.

A lünetta (számlap körüli elforgatható gyűrű) jelen esetben nem forgatható, mivel iránytartást itt nem a lünetta, hanem a beépített GPS látja majd el, így védelmi és esztétikai funkciója van csak.

Az óra nyomógombjai is fémbő készültek, az óraszíj pedig műanyagból. A szíj cserélhető egy robosztusabbnak tűnő teli és egy lyukacsosabb könyedebb típus közül válaszhatunk. A fekete modellt kapjuk a lyukacsossal, az ezüstöt a teliszíjjal.

Ambit Black óraszíj Ambit Silver óraszíj

 

HASZNÁLHATÓSÁGA

Az AMBIT funkciói és felhasználása sokszínű. Mégis egy olyan nagytudású óra, mely könnyen kezelhető. A suunto ezt úgy érte el, hogy az alapbeálításokat az órába tette, a funkcióállításaokat pedig számítógépről állíthatjuk. Logikus és egyszerű a használat, bár nekem nem jön be, hogy alap pulzus vagy kijelzőbeállításokat csak számítógépről állíthatok, bár hozzáteszem leegyszerűsíti az óra menürendszerét. Első használatbavétele előtt mindenképpen el kell olvassuk a használati útmutatót, hogy megértsük az óra működését. Akinek már volt újabb suunto órája annak könnyebb dolga lesz, de mindenképpen meg kell tanuljunk egy kicsit suunto nyelven, de ettől ne ilyedjen meg senki.

 

SPORTPROFILOK

A Polar vezette be pár éve a sportprofilos órákat, melynek az az előnye, hogy az óránkat különböző sportágakhoz beállíthatjuk, azaz a sportághoz használatos adatokat mi pakoljuk össze a kijelzőn, mi mondjuk meg egy sportághoz hány darab kijelzőt szeretnénk. Ezen kívül megadhatjuk a használt sebesség formátumot km/ó vagy perc/km. Hozzáadhatjuk a tartozékokat. pl: bringázni használja az óra a saját beépített GPS-ét, sebességformátum km/ó, legyen 5 kijelző, kijelzőként 3 adattal. Hozzákapcsolok még egy cadens szenzort és egy pulzusmérő övet. Lépcsőfutáshoz nem kell GPS használata, csak magasságmrő, pulzusmérést kérek, de %-ban szeretném látni, s összesen 2 kijelzőt szeretnék csak használni. A beállítása ezeknek számítógépen történik, a számítógép lehet PC vagy MAC, a kapcsolatot egy speciális Ambites csipeszes adatkábel biztosítja. A sportprofilokat állítani számítógépen tudjuk nagyon nagyon egyszerűen, s leszinkronizáljuk az órát, s már tudja is.

 

FUSED SPEED

Ez egy egyedi szabadalom, melyet a suunto használ a GPS-es sebességmérés korrigációra. Lényegében a GPS használata miatt a pillanatnyi sebességmérés pontatlan, ezért gyorsulásérzékelők pontosítják a sebességet. Erre van más megoldás is, legalapvetőbb, ha futáshoz FootPOD-ot, bringázáshoz pedig sebességmérőt használunk, ha a suuntonál maradunk. De erről már fent írtam: ANT és ANT+. A Garmin is most dolgozik a pillanatnyi sebességmérési pontatlanságon, amit egy GPS használat okoz, a most megjelenő EDGE510, FR620 kétféle műhold rendszerrel lesz kompatibilis. Az amerikai GPS és az orosz GLONASS. Így a sebesség, pozició és gyorsaság megoldott lesz GPS használata mellett. A két rendszert együttesen használja a GPS, így a pontossága 30méterről 3 méteren belülire válzozik a GPS koordinátáknak, a sebesség időbeni elcsúszása is negyedelődik.

 

PEAK TRAINING EFFECT AND RECOVERY TIME

Egyedülálló ez a két funkció ezen kategóriában az biztos, de a célközönségét nem látom hol lenne. Lényegében ez egy edzésterhelést figyelő, mutató szám, ami a pulzus válzozásaiból mondja meg az edzés erősségét. Tehát nemcsak az időbeni terjedelem és a max, és átlag pulzus határozza meg az edzésterhelést, hanem az is, milyen hosszan, s az edzésünk mely részen mit mutatott a pulzusunk. Ezt nagyon hasznosnak tartanám, de ez leginkább 5edzés/ hét felett használandó. Viszont aki ennyit edz, az egy sport pulzusmérőt használ szerintem, s nem egy magashegyi órát, melynek a pulzusfunkciói nem felső szintűek. Az edzésterhelés ezen kívül sok mindentől függ, attól is mit edzettünk előzőleg. Ezért a suunto egy regenerálódási időt ad, melyet úgy gondol, hogy ki is pihenünk. Ő ebből indul ki. Tapasztalatom az, hogy ennél hektikusabban edz az ember. A POLARnál halmozott edzésterhelést nézhetünk közép kategóriától, azaz egyik edzésterhelés a másikra épül ha nem pihenjük ki, s ezt figyelhetjük, így láthatjuk, hogy mit kell edzenünk. Ezt hasznosabbnak látom. 

 

Tesztünknél még a suunto movescount szoftver régi verziója volt alkalmazva, 2013 májustól már más a movescount online edzésnaplózás és órabeálltás grafikája

 

 

Különböző sportprofilok gyári beállításai

 

 

Edzés összefoglaló

 

 

POI pont felvétele az órára

 

 

Sportáganként a kijelzőt testreszabhatjuk, bár csak számítógépről

 

A kiválasztás, hogy hol mit szeretnénk látni nagyon egyszerű

Az edzés összefoglalók kicsit suuntosak, meg kell érteni a logikájukat.

 

KÉRDÉSEK VÁLASZOK

Kérdés: Szükséges számítógép az Ambit üzembe helyezéséhez?
Válasz: Az óra bekapcsolásához fel kell azt tölteni. Ez történhet PC-ről egy USB-kábel segítségével vagy egy USB-s töltő segítségével is. Az USB-kábel a csomag része, a töltő külön kiegészítőként kapható.

Kérdés: Kompatibilis az Ambit a Mac számítógépekkel?
Válasz: Igen, a töltés céljából bármilyen USB-kompatibilis PC-hez vagy Mac-hez csatlakoztatható. A Moveslink szoftver – amellyel az Ambit csatlakozni tud a Movescount.com oldal online szolgáltatásaihoz – kompatibilis PC-vel is (Windows XP, Windows Vista, Windows 7) és Mac-kel is (Intel-alapú, amelyen 10.6 vagy későbbi verziószámú OS X operációs rendszer fut).
 

Kérdés: Hogyan kell bekapcsolni?
Válasz: Fel kell tölteni USB-kábelen keresztül vagy USB-kompatibilis Suunto töltővel.

Kérdés: Viselhető az Ambit úszás közben? Lehet búvárkodni vele?
Válasz: Igen, az Ambit 100 méterig vízálló. A szívritmusrögzítés úszás közben nem működik, mert az ANT-jel nem terjed a vízben. Az Ambit nem rendelkezik búvár funkcióval.

Kérdés: Hogyan láthatom az előző edzés adatait?
Válasz: Az előző edzés az Ambit naplójából érhető el. Az edzésadatok feltöltése a Movescount-ra a Moveslink alkalmazással történik.

Kérdés: Milyen nyelveket támogat az Ambit?
Válasz: Az alapértelmezett nyelv az angol, amelyet frissíteni lehet franciára, spanyolra, németre, olaszra, svédre, finnre, portugálra vagy hollandra.

Kérdés: Lesz szoftverfrissítés 2012-ben Ambitra is? Ha igen, mikor lehet többet tudni az új szolgáltatásokról? Lehet-e új szolgáltatásokat javasolni a következő szoftververzióhoz?
Válasz: Igen, 2012-ben még egy új szoftverkiadás (v2.0) készül az Ambithoz. Visszajelzés és ötletek, kívánságok az új kiadáshoz e-mailben küldhetők ambit@suunto.com címre. Csak angol vagy finn nyelvű visszajelzéseket tudjuk feldolgozni

Kérdés: Mi a 3D iránytű?
Válasz: Ez egy olyan iránytű, amely akkor is a pontosan mutatja az irányt, ha az iránytű döntött helyzetben van. Ezért nem kell az iránytűt vízszintesen tartani ahhot, hogy pontos adatokat kapjunk.

Kérdés: Az Ambithoz tartozó két heveder kompatibilis-e mind az Ambit Black-kel, mind az Ambit Silverrel?
Válasz: Igen.

Kérdés: Mit jelent, hogy minden Ambit verziónak van világos és sötét kijelzője?
Válasz: Minden Ambit-változat (Silver és Balck) kijelzője a VIEW gomb hosszú megnyomásával átváltható világosból sötétbe és vissza.


Kérdés: Megkapom-e ugyanazokat az élettani paramétereket és elemzéseket az Ambittal, mint amelyeket a Suunto t6-tal kaptam?
Válasz:  Igen, az Ambittal is elérhetők a szívritmus adatok és a Movescount.com-on ugyanúgy el lehet végezni a szívrimus-elemzést, mint a t6-tal.

Kérdés: Amikor az Ambitot pl. az asztalon hagyjuk, egy idő múlva a képernyő elsötétedik. Miért?
Válasz: Ez az Ambit energiatakarékos üzemmódja, amely akkor aktiválódik, ha a készülék 30 percig nyugalomban van. Ugyancsak automatikusan deaktiválódik, ha az eszközt megmozdítjuk.

Kérdés: Mi az Ambit ajánlott fogyasztói ára Európában, Ázsiában és az USA-ban?
Válasz: EMEA/APAC (Európa, Ázsia): 429EUR/479EUR,  USA: 499/549 USD.

Kérdés: Lehetséges útvonalpontot élőben beállítani a karórán?
Válasz: Igen, az 1,8-as kiadásban az aktuális helyszín, illetve más hely is beállítható útvonalpontnak.

Kérdés: Kompatibilis az Ambit a Google Earth 3D-vel, illetve digitális térképekkel?
Válasz: Az Ambit által készített útvonalakat a Movescountból KML/GPX formátumban lehet exportálni, amely a Google Earth-be és bármely más digitális térképszoftverbe (ha támogatja a kml/gpx formátumot) beolvasható. Direkt integráció lehetősége például a Google Earth-be belátható időben nem tervezett

Kérdés: Lehetséges több útvonalpontot tartalmazó utakat létrehozni az Ambitban?
Válasz: Igen. Az Ambit 1.8-as kiadása támogatja az előre beállított útvonalpontok által meghatározott útvonalakat. Emellett támogatja a mások által létrehozott útvonalak használatát is úgy, hogy az a Movescountról letölthető az Ambitra.

Kérdés: Lehetséges az útvonalpontokat elnevezni a Movescountban illetve a karórában?
Válasz: A karórán egy ikon és egy általános név (pl. domb, hegy, folyó stb.) választható, név beírása billentyűzeten az útvonalponthoz nem lehetséges. A Movescountban billentyűzeten beírva el is nevezhetők az útvonalpontok, és módosítható az Ambitban beírt név is.

Kérdés: A 2012 novemberében megjelenő 2.0 szoftververzió ANT+ kompatibilis lesz-e, és elérhető lesz-e az Ambitban?
Válasz: Az ANT+ kompatibilitás elérhető lesz a 2.0 az ANT+ kompatibilis HR-övekkel, biciklis POD-okkan, biciklis pedálfordulat-számláló POD-okkan és lépésszámlálókkan.

Kérdés: Milyen hosszú útvonalat lehet az Ambitban tárolni?
Válasz: A leghosszabb útvonal, amely az Ambitban tárolható 15 óra. Ez azt jelenti, hogy másodpercenként naplózza a GPS, a pulzus, a magassági, a légnyomás és egyéb lényeges adatokat. Fontos, hogy ha az autolaps be van kapcsolva és a mintavétel sűrűbb, akkor a naplózott időtartam rövidebb lesz 15 óránál.
Ha a mintavételi idő hosszabb (a GPS-adatok esetében ez lehet 60 másodperc, míg a többi adatnál 10 másodperc) akkor a naplózott idő hosszabbodhat. Ha a GPS-adatok rögzítésa 60 másodpercenként történik, és minden más adatot 10 másodpercenként rögzít a rendszer, akkor a naplózott időtartam körülbelül 50 óra.

Kérdés: Működik az Ambit az orosz GPS-rendszeren, a GLONASS-on?
Válasz: Nem, az Ambit nem kompatibilis a GLONASS-szal.

 
PULZUS

Kérdés: Van az Ambithoz pulzusöv?
Válasz: Az Ambit pulzusövvel és anélkül is vásárolható.

Kérdés: Továbbfejleszthető a pulzusöv nélkül vásárolt Ambit teljes funkciójúvá pusztán a pulzusöv megvásárlásával (anélkül, hogy az öv árán felül kellene még fizetni, illetve az szoftver frissítése nélkül?
Válasz: Igen, a funkció minden Ambitben beépített, így a pulzus-funkciók (pl. kalóriaszámláló, realtime pulzus, átlagpulzus, csúcsterhelés stb.) használhatók egyszerűen a pulzusöv megvásárlásával és az Ambittal való párosítással

Kérdés: Melyik pulzusöv használható az Ambittel?
Válasz: A Suunto Ambitot az új Suunto ANT-övvel való használatra tervezték, amelyik különbözik a Dual övtől, amely számos fitneszgéppel kompatibilis. Azonban az Ambitot tesztelték a Dual övvel is, így ha valakinek Dual öve van vagy ennek a használatát tervezi az Suunto ANT-öv helyett, lehetséges használni azt is.

Kérdés: Hány pulzusöv párosítható az Ambittal?
Válasz: Egyszerre egy.

ELEM ÉS TÖLTÉS

Kérdés: Hogyan kell feltölteni az órát?
Válasz: A készüléket a számítógép USB-portjáról USB-kábellel lehet feltölteni vagy a kábelt egy hálózati töltőhöz kell csatlakoztatni. Az USB-kábel az Ambit-csomag része, míg a hálózati töltőt külön tartozékként lehet megvásárolni.

Kérdés: Az Ambithoz tartozó USB-kábel azonos az X10 töltőkábellel?
Válasz: Nem, az X10-ben olyan elektronika van, ami az Ambit USB-kábelben nincs. Ezért az X10 USB-kábelt nem szabad az Ambit töltésére használni.

Kérdés: Miért nem tesz hálózati töltőt a Suunto az Ambit-csomagba?
Válasz: Az Ambit nagyon erősen kapcsolódik az online szolgáltatáshoz (Movescount), ahol a legtöbb beállítás elvégezhető és a tevékenységek feltölthetők és elemezhetők.  Tehát feltételezhető, hogy az eszközt rendszeresen csatlakoztatják a számítógéphez és az egyidejűleg a PC-ről fel is töltődik. Természetesen a vásárlóknak lehetőségük van hálózati töltőt is használni.

Kérdés: Mennyi ideig bírja az akkumulátor egy töltéssel?
Válasz: Az, hogy az akkumulátor meddig bírja, a használattól függ. Ha az eszköz minden másodpercben lekérdezi a GPS-koordinátákat, az akku 15 órát bír, míg ha csak 60 másodpercenként rögzíti a GPS-adatokat, akkor 50 óra. Ha csak a magasságmérő, a barométer, a tájoló és az idő funkció megy, akkor az akkumulátor 30 napot bír.

Kérdés: Mennyi ideig tart a készülék feltöltése?
Válasz: Az üres akkumulátor feltöltése körülbelül két órát vesz igénybe. FIGYELEM: Ha a használt tápegység az USB-szenderd 5V/500mA vagy annál alacsonyabb, akkor a töltési idő hosszabb lehet.

Kérdés: Hosszabb ideig bírja az Ambit akkumulátora biciklis POD használatakor?
Válasz: Igen. Ha a beépített GPS nincs használatban, az akku tovább tart.

Kérdés: Mely adatokat tárol az Ambit, ha lemerül az akku?
Válasz: Ha az akku lemerül, az alábbi adatok vesznek el:
-              időm
-              az iránytű kalibrációja,
-              referenciamagasság,
-              a GPS SGEE-adatai (szerver által generált kiterjesztett égitestpozíciók),
-              valós idejű helyreállítási idő (naplófájl tárolja az előző gyakorlat helyreállítási idejét).
Az alábbi adatokat tárolja az Ambit akkor is, ha lemerül az akkumulátor:
-              grafikonok (magasság/barométer),
-              szoftververzió,
-              nyelv
-              gyári és felhasználói beállítások,
-              két zónaidő (amennyiben a felhasználó beállította az elsődleges időt),
-              mentett naplófájlok,
-              gyakorlatok naplófájljai,
-              sportmódok (köztük a testreszabott módok)
-              az órában tárolt útpontok és útvonalak,
-              párosítások POD-okkal és pulzusövvel.

Kérdés: Mennyi idő alatt kapcsolódik a készülék a GPS-hez?
Válasz: Első alkalommal néhány percig tart, hogy a készülék kapcsolódjon a GPS-hez, de későbbi használatkor az eszköz kevesebb mint 60 másodperc alatt kapcsolódik. Optimális esetben ez mindössze néhány másodperc.

Kérdés: Honnan lehet tudni, hogy a készülék kapcsolódott a GPS-hez?
Válasz: A készülék figyelmeztető hangot ad, és a képernyőn megjelenik egy felugró ablak a következő szöveggel: „GPS found” 

Kérdés: Mit jelent a % az Ambit képernyőjén a GPS keresésekor? Miért megy a %-érték lefelé/kezdődik újra alacsonyabb értékről?
Válasz: A GPS kereső százalékos értéke a következőt jelenti:
0% - A GPS vevő hibás.
5% - A GPS vevő OK, keresi a műholdakat.
10% - 5 műhold látható, az adatátvitel a műholdakról megkezdődött.
(Megjegyzés: Ez lemehet 5 %-ra, ha a műholdjel gyenge.)
50% - 5 műhold adatait veszi.
81% - Az 5 műhold adatai 30 másodpercig magas jelerősséggel jönnek.
100% - A GPS-kapcsolódás rendben (a pozíció pontossága még mindig rossz lehet).
(Megjegyzés: Ha a jelerősség leesik, a %-os érték visszamegy 10%-ra)
Ha %-érték visszaesik vagy hosszabb ideig ugyanott áll, módosítani kell a helyzetén és meg kell győződni, hogy az Ambit „orra” rálát az égboltra. Ne mozogjon, míg a beállítás tart, mert az késlelteti a kapcsolat létrejöttét. Rálátással az égboltra az Ambitnak 60 másodpercen belül rá kell állnia a műholdakra.

Kérdés: Lehet GPS-szel magasságot is mérni?
Válasz: Az 1.8-es szoftververzióval nem.

Kérdés: Az Ambit GPS-e hány csatornát használ?
Válasz: 24 csatornát, amely a GPS-rendszerben a legmagasabb műholdszám.

Kérdés: A készülékben nem megfelelően működik a GPS. Mi a teendő, ha a GPS nem indul el vagy használat közben leáll?
Válasz: A gps-hibák kijavításához a szervizmenübe kell belépni a BACK/LAP és a START/STOP gombok (felső jobb és bal gomb) egyidejű, kb. 10 másodpercig tartó megnyomásával. A megjelenő menüből válassza az ACTION  => GPS RESET menüpontot és erősítse meg. A képernyő elsötétül és körülbelül 1 perc múlva „ébred fel” újra a rendszer. Ekkorra a GPS újraindult és az össze GPS-adat törlődött.
Figyelem! Ezután újra szinkronizálni kell a műholdadatokat (SGEE) a számítógépről ahhoz, hogy a GPS gyorsabban működjön.

Kérdés: Mi a teendő, ha az eszköz túl könnyen veszíti el a GPS-jelet?
Válasz: Ha az óra túl könnyen veszíti el a GPS-jelet, meg kell állni és 12 percig a szabad ég alatt, hogy begyűjtse az összes szükséges GPS-adatok a műholdakról. Az antenna (az óra „orrában” található) álljon felfelé, és az óra ne mozogjon az adatgyűjtés ideje alatt.

Kérdés: Miért tűnik úgy, hogy az Ambit túl kis távolságot ad ki?
Válasz: Több oka is lehet annak, hogy az Ambit kisebb távolságot rögzít a megtettnél.
1. Egy véletlen gombnyomás megállította és újraindította a naplózást és nem vettük észre. Ez kihagyást, távolságvesztést jelent a naplóban. Ez a fajta hiba billentyűzár használatával megelőzhető.
2. Ha a környező feltételek rosszak (pl. magas házak vannak a környéken vagy egy kanyonban vagyunk) segíthet, ha a gyakorlat kezdete előtt hosszabb ideig várunk, hogy az Ambit fixen kapcsolódjon a GPS rendszerhez. Ez azért jó, mert az Ambit ekkor egymás után több GPS műholdhoz is kiépíti a kapcsolatot, így folyamatosan tudja javítani a kapcsolatot és pontosítani a GPS-adatokat, s ezáltal a távolság mérését is.
3. Ha az útvonalban sok a kanyar és a GPS-lefedettség gyenge, eredményezheti azt, hogy az Ambit a megtettnél kisebb távolságot mutat, mert a kanyarodások miatt a számítási algoritmus rosszul számol.
4. Ha az útvonalat az Ambit rögzítette, és feltöltöttük a Movescount-ra, majd abból egy másik online szolgáltatásba exportáljuk, akkor a harmadik szolgáltató már más távolságot mutathat, mint az Ambit és a Movescount. Ennek az lehet az oka, hogy más szolgáltatások más algoritmus alapján számítják a távolságot.
5. Ha elveszítjük a GPS jelent, az Ambit gyorsulásmérője magától elkezdi kiszámítani a távolságot. A teljes távolságban így nagyobb lehet a hiba, mint ha csak a GPS-t használjuk a távolság kiszámításához.
6. Az Ambit oldalirányú távolságot mér. Más szóval azt mutatja meg, hogy vízszintesen mennyit haladtunk, de nem számol a függőleges elmozdulással.  Néhány alkalommal ez hibát eredményezhet a teljes megtett távolság kiszámításában.

Kérdés:  Ambitot, Garmint és iPhonre-t használok az edzéstávolság mérésére. Miért van, hogy az Ambit kisebb távolságot mutat a másik készülékeknél, de amikor a naplófájlokat egy 3. szolgáltatóhoz töltöm fel, a távolságok ugyanazok.
Válasz: Az alábbi történik a távolságméréskor:
1) Az Ambit az X algoritmust használja a távolság kiszámításához
2) Az Iphone az Y algoritmust használja
3) A Garmin 610 a Z algoritmust
Mivel a kiszámított távolságok az Iphone és a Garmin esetében közel azonosak, feltételezhető, hogy elég hasonló algoritmust használnak, míg az Ambit algoritmusa különböző.
Ez magyarázza a három eszköz által mért távolságok közti különbséget.
Amikor egy különböző online szolgáltatóhoz feltöltik e különböző eszközökkel mért adatokat a következő történik:
1) Az Ambit által rögzített pálya átkerül a Movescount programba (az Ambit közvetlenül nem tudja máshová feltölteni). A Movescount ugyanazt az algoritmust használja a távolság kiszámítására mint az Ambit. Ennélfogva ezekben a távolság azonos vagy a különbség nagyon kicsi.
2) Az A szolgáltatás más algoritmust használ az Iphone-ból származó útvonal hosszának kiszámításához.
3) A B szolgáltatás más algoritmust használ a Garmin 610-ből származó útvonal hosszának kiszámításához.
Ha az Ambit által mért pályát A vagy B szolgáltatásba akarjuk betölteni (ami az egyetlen érvényes összehasonlítási módja a három készülék által mért adatoknak, hisz valamennyi távolságot ugyanaz az algoritmus számította ki, hiszen valamennyi adat importból származik) importálnunk kell azt. Ez viszont azt jelenti, hogy az útvonalat érintő alapadatokat töltjük át és a távolságot ugyanazon algoritmus szerint számítja ki a program, mint a más eszközből származókat.
Ezért van az, hogy egy harmadik szolgáltatásba exportálva az útvonalak jobbára ugyanazok.

CUSTOMIZED SPORT MODES / EGYEDI SPORTMÓDOK

Kérdés: Egyszerre hány sportmód tárolható az eszközben?
Válasz: Párhuzamosan legfeljebb 10 sportmód lehet az eszközben.

Kérdés: Hány információ van az egyes egyéni módokban?
Válasz: 1-8 kijelzés jeleníthető meg minden egyes sportmódban. Egy kijelző az adatoktól függően 1-3 adatot mutathat.

Kérdés: Miért kell a tevékenységet megadni az egyes gyakorlattípusokhoz?
Válasz: A sportmódban megadott tevékenység is felkerül a Movescountra amikor feltöltjük az adott naplófájlt. Ez pedig azt jelenti, hogy később nem kell sokat szerkesztgetni, hogy az edzésnapló naprakész legyen.

Kérdés: Van-e lehetőség megváltoztatni a GPS fix időközöket az edzés során?
Válasz: A Movescount.com oldalon testreszabott sportmódok hozhatók létre, ahol választható, hogy az egyes módokban milyen legyen a GPS-időintervallum. Ezt a fix időt edzés közben a sportmód megváltoztatásával lehet változtatni.

FUSED SPEED / “ÖSSZEOLVASZTOTT” SEBESSÉG

Kérdés: Mi az ötvözött sebesség?
Válasz: Az ötvözött sebesség a GPS és a gyorsulásmérő adatainak egyedi kombinációja a pontosabb futási sebesség megállapítására. A GPS jelet az elmozduláson alapulva adaptálva szűrjük, ezzel az állandó sebességű futás sebességét pontosabban állapítjuk meg és gyorsabban reagál a rendszer a sebességváltozásra is. Az ötvözött sebességet csak futásnál és a hasonló sportoknál alkalmazunk.

Kérdés: Mi a különbség az ötvözött sebesség és a GPS-szel mért alapsebesség között?
Válasz: Az alap GPS-szel mért sebesség több véletlen zajt tartalmaz mint az ötvözött sebesség, különösen 20 km/h (12 mph) állandó sebesség alatt.

Kérdés: Mikor a leghasznosabb az ötvözött sebesség?
Válasz: Ha nagy pontosságú sebességadatokra van szükség az edzés során (pl. ha egyenetlen a terep vagy az edzés egy részében kell mérni). A másik előny, hogy a gyorsulásmérő adatait a GPS sebesség kalibrálja, így abban az esetben, ha időlegesen elveszik a GPS-jel (pl. ha az épületek blokkolják), a Suunto Ambit folytatni tudja a pontos sebesség mérését a GPS-kalibrálta gyorsulásmérő segítségével.

Kérdés: Megválasztható-e, hogy az ötvözött sebességet vagy a GPS sebességet mutassa az eszköz?
Válasz: Igen, a sportmódok közül a helyes tevékenység kiválasztásával. Az ötvözött sebesség a következő edzéstípusoknál alapértelmezett: TEREPFUTÁS, TRIATLON, FUTÁS, FUTBALL, TÁJÉKOZÓDÁSI FUTÁS, MULTISPORT, FALLABDA ÉS AMERIKAI FUTBALL. A többi sportág alapesetben a GPS sebességet használja. Ne feledjük, hogy az ötvözött sebesség olyan sportokhoz szükséges, amelyekben sok a futás. 

Kérdés: Miért csak a futásnál működik az ötvözött sebesség?
Válasz: Az ötvözött sebesség egyesíti a GPS-szel mért sebességet és a csukló gyorsulásán alapuló sebességet. A csukló gyorsulásán alapuló sebességet a kéz mozgásából számítják, ami sportágfüggő. Jelenleg a csukló gyorsulásán alapuló sebességmérés csak a futást és az ehhez hasonló sportmódokat támogatja. Ezért a csukló gyorsulásán alapuló sebesség nem működik az egyéb sportmódokban.

Kérdés: Az ötvözött sebesség működik akkor is, ha futás/gyaloglás közben függőleges sebességet kell mérni? Használható-e az ötvözött sebesség realtime függőleges sebességmérésre?
Válasz: Nem. Az ötvözött sebesség csak a vízszintes sebesség számítására használható. A függőleges sebesség mérése a tengerszint feletti magasság méréséből származtatott és az 1.8-as programverzióban nem keverhető össze más érzékelőkből származó mérésekkel.

Kérdés: Mi történik az ötvözött sebességméréssel, amikor biciklire ülünk át, ha a Multisport/Triatlon módot használjuk?
Válasz: Amikor biciklire váltunk, a FusedSpeed rendszer érzékeli, hogy a csukló elmozdulása nem ad érvényes sebességet. Ekkor a rendszer leállítja a csukló elmozdulásából számított sebességet és biciklizéskor csak a GPS-sebességet használja. Ha a bicikli után futásra váltunk, a rendszer érzékeli ezt és aktiválja a csukló elmozdulásán alapuló sebességmérést újra.

 

ÖSSZEFOGLALÓ

Kicsit elkötelezetten írok az óráról, mivel én is ezt használom saját óraként. Szerintem egy nagyon kiegyensúlyozott jó sportóra, mely azon embereknek lesz jó társa, akik több sportágban is mozognak, sportprofil állítási lehetőségei szinte végtelenek az Ambitnek. Mivel számítógépre letölthető, s a szoftver könnyen kezelhető, így könnyű az óra használata is, mivel a legbonyolultabb funkciók az óráról nem, csak számítógépről állítással érhetők el. Nyomvonal, útvonalkövetése, POI pont rögzítése és beadása, navigációja egyértelmű és tényleg nagyon egyszerű. Aki azért egy magashegyi navigációs órát szeretne, annak lesz jobb választása a Garmin Fénix személyében, mely navigációs tudása nagyobb, de cserébe bonyolultabb órája lesz, mely sport közben nehezebben kezelhető. Nem elhanyagolható tény, hogy az Ambit szép, inghez is horható, nehezen sérül, kíváló alapanyagok harmóniában vannak az órán. Tehát, aki szereti a jót, s megteheti, annak jó tásra lesz az ambit, még akkor is, ha nem töltögeti le edzéseit számítógépre.

Kiegészítői

Termék kiegészítői

Panasonic CR2032 elem

A legjobb gombelemet a Panasonic gyártja, a legtöbb órába ezt használjuk.

Suunto Ambit/ Trainer töltőkábel

Suunto Ambit aksitöltőkábel és adat le/fel töltőkábel USB végződéssel.

SUUNTO Comfort Belt Strap

Textil rész, mely kompatibilis: Suunto Comfort, Dual Comfort és ANT pánt. Több méretben elérthető.

Hasonló termék

Hasonló termék

SEGÉDLET
Szoftver
icon Suuntolink (szoftverfrissítés MAC/WIN)