Zerge KÜLÖNVÉLEMÉNYE A POLAR RCX5-ről
RCX, azaz Running Cycling Cross. Az RCX5 egy igazi multisport óra, rengeteg használható funkcióval. A POLAR RS szériát váltja fel, mely leginkább a menüt és a szoftveres alakalmazások egyszerűsítését és sokoldalú használatát okozta. Az órát 4 féle felszeretséggel lehet kapni: sima, futó, bringás és GPS-es. A GPS-es csomagot pedig RED, azaz piros színben is lehet kapni. Fontos megemlítenem, hogy a POLAR ezen órája számomra a legjobb óra, pontozni kellene simán ötöst kapna. Átgondolt óra, hasznos tudásokkal. Méltán mondhatom, hogy 2013-ban saját óraként és is ezt használom.
POLAR RCX5 TESZT
ÖSSZEFOGLALÓ
Az RCX5 az állóképességi sportolóknak szól, több sportágban is használható két dolog miatt. Egyrészt egy edzésen belül válthatunk sportágakat, másrészt minden POLAR sebességkiegészítő kapcsolható hozzá, legyen az bringás vagy futó sebességérzékelő vagy GPS. Ezen felül működik vízben is a pulzusmérő H2 azaz Hybrid jeladójának köszönhetően. Az óra sport óra, azaz 5 pulzuszóna állítható be rajta manuálisan, rátölthetőek edzésnapok, edzéstervek, állóképességi programok. Sportzónáinkat ha szeretnénk a Zone Optimizer minden edzés előtt testreszabja a napi terheltségünknek megfelelően. Edzésenként 100 részidőnek jegyzi minden adatát, mintavételezése beállítható 1sec, 2sec, 5sec, 15sec illetve 1 percre. Órafunkciói teljes értékűek.
Érdekesség még, hogy beállítható rajta a Race Space, azaz versenytempó is. Ez főleg futóknak lehet hasznos, beállíthatjuk a kívánt átlagtempót, melyhez kjépest látjuk hol vagyunk.
AZ RCX5 ÓRA, MINT HARDVER
Az RCX5-ös óra sík képernyős, hatalmas 30,5 x 24 mm-es kijelzővel rendelkezik, mely nagyon jól olvasható. Az órát 2011-ben dobta piacra a POLAR, s most a 2013 március 27-i idsmeretem szerint írok róla. Az óraszíj cserélhető, de még nem rendelt senki az elmúlt 2 évben, magyarul jól bírja a strapát. Az óraszíj nagyon kényelmes, elég sűrűn vannak állítási lehetőségei. Az óra eleme átlagos használat mellett 12 hónapig működik, gyárilag Panasonic CR2032-es elemmel. Szoftveresen 2012 decemberében tunningon esett át, GPS-el használva tudja a szintemelkedést is, ha letöltjük. 3 kivitelben gyártották az órát, s 4 csomagban. A fekete kivitelű óra mind a négy csomagban kapható. A red, azaz piros kivitel csak a G5 GPS-el szerelt csomagban kapható. Ezen kívül a 2012-es Tour de France-ra egy sárga limitált széria is napvilágot látott, de ez már nem rendelhető
Design mindenek felett
A Red változat csak a GPS-es csomagban elérhető
Kézre véve az óra nagyon szépen felfekszik, s ami legelőször feltűnik az a képernyő nagysága, ami ráadásul nagyon jól olvasható, s rengeteg infót tartalmazhat. A feltételes mód nem véletlen, hisz a multi óra fő erőssége a funkciókban rejlik. Minden sportághoz készíthetünk egyedi kijelzőt, s nem is egyet, hanem maximum 6 félét+ van egy bónusz. Mit is jelent ez? Pl: futáshoz maximum 6 képernyőt szerkeszthetek, képernyőnként 4 adatot tudok megjelentetni. Így bármilyen adat megjeleníthető ott, ahol én akarom. Ez minden sportágban külön-külön beállíthatom, s létre is hozhatok új sportágat is, maximálisan 15 sportágra tudom testreszabni órámat.
Ezen felül meghagyta a POLAR a lehetőséget, hogy az egyes képernyőkből nagyíthassak külön 1-1 adatot, így a 4 soros kijelzőből 3 sor keletkezik, s az egyik sor dupla betűnagysággal bír. Ezt persze meg is jegyzi az óra, így nem kell a következő edzésen külön állítgatnunk az órát.
Említettem fentebb a bónusz képernyőt, erről az edzéstervezés és állóképességi edzés feltöltésnél olvashatunk.
POLAR H2 AZAZ A HYBRID MELLKASPÁNT
Mondanám, hogy újdonság, de lényegében ezt a Suunto találta ki, hogy a mellkaspánt egyszerre 2 jelet ad le, az érdekesség az, hogy a SUUNTO egy szigorúan kódolt jelet ad a saját órájának a másik kódot a fitnesz gépeknek adja. A POLAR ezt továbbgondolta, s a szigorú kódolást, azaz a 2,4GHz-et meghagyta a Bringa, Futás és egyéb sportokhoz, így nincs interferencia, míg az 5KHz-es második jelet csak akkor használja az óra, ha úszó edzést folytatunk. (az 5Khz terjed vízben, viszont bezavarja a magasfeszültség)
A Hybrid pánt konnektor részén a jelzés. A textil pánton láthatunk 2 erősebb csíkot.
H2-es mellkaspánt a Hybrid utódja, lényegében egy kis modellváltás történt külcsínyben. A lényegi változtatás inkább a strapben, azaz a textil részben volt, ahol a textil belső érzékelőt felváltotta egy vékonyabb gumis érzékelő, amit egyrészt könnyebb tisztán tartani, másrészt egyszerűbb benedvesíteni edzés előtt.
Itt látható a Soft Strap belseje, mely a bőrhöz tapad
A POLAR H sorozatú mellkaspántjának egyik erénye, hogy könnyen lehet benne elemet cserélni. Erre ugyan nincs nagy szükség, mivel a H2-es pánt 1500 üzemórát üzemel egy darab CR2025-ös elemmel, a modellváltást a smart bluetoot-os és a sima bluetoot-os melkkaspántok fokozott energiaigyénye indokolta.
Az óra minden körülmények közt könnyen olvasható
KIEGÉSZÍTŐ MÉRŐK
Az órához minden WIND rendszerű mérőt lehet párosítani, s ezt sportáganként is megválogathatjuk. Így amikor a piros gomb megnyomásával jelzem az órának, hogy edzeni akarok, kiválasztom azt a sportágat, amit űzni fogok, s az adott sportágra előre beállított mérőket keresi csak az óra. Megtehetem azt is, hogy csak GPS-t használok mindenre, de még így is megadhatom, hogy a futás közben perc/km legyen a sebességkijelzésem és manuális legyen az edzés indítás és zárás. Bringára használva pedig ugyanezt a GPS-t arra konfiguráltuk, hogy a sebességet km/ó-ban írja ki és az edzést automatán indítsa amikor haladunk, s állítsa meg, amikor megállunk.
- POLAR G5 GPS szenzor
A GPS csomag része a 34 grammos akkunulátoros GPS 20 üzemórát tud egy feltöltéssel. RCX5 órával használva megtudhatjuk a helyszínen a pillanatnyi, átlag sebességünket, megtett távolságot és résztávolságot, pozíciónkat. Amint letöltjük az edzést láthatjuk még a szontemelkedést, szintesést és azt is merre jártunk.
- POLAR S3+ Foot POD futósebességmérő
A RUN csomag része ez a 29 grammos futó sebességmérő. Előnye, hogy egy elemmel 200 munkaórát bír és pontos a pillanatnyi sebesség azaz tempó mérése. RCX5 órával használva megtudhatjuk a helyszínen a pillanatnyi, átlag sebességünket, megtett távolságot és résztávolságot, lépésfrekvenciánkat. Hazaérve letöltve láthatjuk az átlagos lépéshosszunkat is.
- POLAR WIND Speed Kerékpár sebességmérő szenzor
A sebességmérőt a bringa első vagy hátsó villájára szereljük, beállítjuk az órán vagy a számítógépen a kerékkerületet, összetanítjuk az órával a sebességmérőt, mely alig 8 gramm. Előnyxe, hogy pontos lesz a pillanatnyi sebességmérés és a távolságmérés is. RCX5 órával használva megtudhatjuk a helyszínen a pillanatnyi, átlag sebességünket, megtett távolságot és résztávolságot.
- POLAR WIND Cadence pedálfordulatszámmérő szenzor
A bringa jobb hátsó lánc vagy támvillájára szereljük ezt a kis 8 grammos érzékelőt, s egy mágnest a hajtókar belső felére. Ezzel a pedálfordulatot tudjuk mérni, s láthatjuk azt az órán, vagy a számítógépünkre letöltve.
A sebesség, azaz speed és pedálfordulatmérő (CADence) szenzorok felszerelése Polar RCX3, RC3, RCX5, RS800CS, CS500+, CS600X -es óráknál. Mivel az adatátviteli távolság 20 méter ezen rendszereknél, így érdemes a hátsó részen felhelyezni a szenzorokat, így nem sérülnek, görgőn is könnyen használhatóak.
AUTOMATA START-STOP
Ez a funkció csak és kizárólag Polar Wind Speed szenzor használatánál működik. Azaz bringás sebességszenzort kell hozzá használni, majd a WebSync programot megnyitva a Pulzusmérő óra-nál kell állítani a Sport profilok-nál a kerékpáros profilokat. Ott hozzá kell rendelni egy speed szenzort, s ki lehet ekkor pipálni az auto-start-stop funkciót, azaz magyarosan az Edzés automatikus indítását.
RCX5 ÓRA
Az óra magas kategóriás, mégis egy dolog hiányzik belőle: magasságmérés. Ezt a POLAR 2012 decemberében módosította, azaz, ha GPS-t használunk az órához, akkor a polarpersonaltrainerben edzésletöltéskor megjelenik a szintrajz, szintemelkedés és szintesés adatok. Ehhez nem kell mást tennünk, mint a PROFILE jobb felső menüre rákattani, majd a
private profile-nál kipipálni a Training Settings-nél (edzés beállításoknál) a "Automatically update my exercise one repetition maximum (1RM) value if I make a new record." rádiogombot, lsd alsó képernyőkép-
POLAR WIND SPEED SENZOR ÉS CADENCE SENZOR
A bringás sebesség és pedálfordulatmérésről nem írnék sokat, hisz 1986-tól a POLAR vezeték nélküli adatátvitelt használ. WIND rendszerű mérőket nem lehet bezavarni sem vasútiu vezetéknél, sem magasfeszültségnél és az adatátviteli távolság az óra és az érzékelők közt kb: 20 méter. A sebesség és a pedálfordulatmérő a CS600X és az RS800CX nél is használt, súlyuk 8 gramm fejelnként, ami brutálisan könnyű. Ha ehhez hozzáteszük azt, hogy bárhová tehetjük a bringán a mérőt, mert mér mindenhol, akkor egy könnyen használható rendszert kapunk.
WIND speed szenzorok a bringán, a biztos és pontos adatátvitel záloga
POLAR S3+ FOOT POD
A futó sebességmérő azaz az S3+ stride senzor vagy S3+ Foot POD sem újkeletű dolog a POLARnál. Előnye, hogy 30 gramm, s gombelemmel működve 200 futott munkaórát tud. A plusz jel egy újdonság, mely az S3 felfüggesztési problémájára épült, így az S3+ rögzítésre a cipőre ebben az újdonság.
POLAR S3 illetve S3+ különbsége a színén kívül a felfüggesztésben van
Ha csak S3+ foot POD-al használjuk az RCX5-öt, akkor a következő adatokkal leszünk gazdagabbak.
Egyrészt látjuk edzés közben a pontos iramot, s ha szeretnénk, akkor a lépésfrekvenciát is, a részidőknek látjuk ezen kívül az átlagos lépéshosszát is. A lépéshossz és a lépésfrekvencia és a tempó elegyéből számol a POLAR Running indexet, ami annál jobb, minnél magasabb. Az S3+ előnye a G5 GPS-el szemben az, hogy pontos léesz a pillanatnyi sebességmérésünk (vagy tempó, ki hogy szereti), beltérben is használhatjuk a footPOD-ot, s az üzemideje a FootPOD elemének 200 minkaóra, míg a G5 GPS-nek kb 20 óra. Természetesen GPS-t használva nem tudjuk meg a lépésfrekvenciánkat és a lépéshosszt sem, ezen kívül az S3+-on nincs ki és bekapcs gomb, itt a sportprofil fogja aktiválni az S3-at, azaz, ha bekapcsoltuk az adott sporthoz, akkor a sportág kiválasztásával bekapcsolja az óra az S3-at. Egy GPS kapcsolatnál minden esetben meg kell várnunk, míg a GPS megtalálja a műhold jeleket, tehát a 2 rendszer között kb 90-120 másodperc külömbség van az S3 javára, mivel azt gyorsan aktiválhatjuk.
POLAR G5 GPS
G5 GPS: a legnagyobb újdonság az RCX5 kiegészítőinél a G5 GPS szenzor. Egyrészt súly 113-ról 60 grammra esett vissza, beleértve a komplett GPS-t. Másrészt a ceruzaelemes kivitelt felváltotta az USB ről tölthető kivitel, aminek készenléti állapota dplájára nőtt, azaz 20 órát tud egy feltöltéssel.
Nagysága: (39x64x12 mm). S mit is tud? A GPS egyrészt elküldi a sebességadatokat az órának, így az óra kiírja az aktuális sebességet és a megtett távolságot. Az óra tud számolni edzés közben átlag és maximális sebességet vagy résztávokat. Edzés végeztével ezen adatokat visszanézhetjük az óráról, vagy a számítógépünkről is. Az RCX5-höz a www.polarpersonaltrainer.com ingyenes szoftvert tudjuk használni, s az óra és a számítógép (PC és MAC is) Datalink stick továbbítja az infókat.
Tehát a GPS-el a sebesség és távolságadatokon kívül az útvonalat tudjuk megjelenítettni a polar programban. Így nem tudja megmondani utólag sem a rendszer mennyi volt a szintemelkedés vagy a magasság. Erre továbbra is a POLAR RS800CX vagy a CS400, CS600X órák képesek kizárólag
POLAR DATALINK
Számítógépre kötve:
Elsőként létrehozzuk fiókunkkat a polarpersonaltrainer.com-on
2. letöltjük a POLAR oldaláról a websync programot.
3. regisztráljuk a polar óránkat a polarpersonaltrainer.com-on
4. óránkon megnyomjuk a jobb alsó gombot egyszer, majd a piros gombot egyszer, így connect start üzemmódban vagyunk
5. megnyitjuk a websync programot és kiválasztjuk az óránkat.
6. szinkronizáljuk az órát a számítógéppel
A PONTOS lépéseket itt találod
Az edzésnaplónban látható mikor mit edzettünk, van havi/heti és listanézet is.
Ez egy RCX5 és egy GPS használatából készült edzés. minden részlete külön is megnézhető.
Az adatokat is láthatjuk, s létrehozhatunk utólag is részidőket, résztávokat.
Ide linkelek két edzésemet az RCX5-el: az első egy montis edzés G5 GPS használatával, a második egy országúti edzés Wind Speed szenzor használatával.
Training Result 24.07.2011 08:31
www.polarpersonaltrainer.com
Sport: mtb
Duration: 04:49:57, HR Avg: 146, HR Max: 188, Calories: 3111kcal, Distance: 112.42km, Speed Avg: 23.3km/h, Speed Max: 61.63km/h, Training Load: 434
Training Result 31.07.2011 11:02
www.polarpersonaltrainer.com
Sport: road bike
Duration: 02:15:28, HR Avg: 161, HR Max: 187, Calories: 1707kcal, Distance: 80.54km, Speed Avg: 36km/h, Speed Max: 70.59km/h, Training Load: 301
Állóképeségi program
Ez egy új fejezete a POLAR-nak, személyre szabhatóan használhatjuk 2 sportághoz: bringa és futás.
Láthatjuk mely napon van edzésünk, és az adott edzésnap hogyan épül fel. Ezt átküldhetjük az óránkba, így lesz segítségünk az edzés véghezviteléhez.
Tesztünk két részletben íródott egyszer, amikor a POLAR RCX5 megjelent, akkor egy G3 GPS illetve a WIND speed szenzort és egy Hybrid mellkaspántot használtunk, majd 2013 tavaszán, amikor már egy G5-ös GPS szenzort és a tavasztól csomagban lévő POLAR H2-es melkkaspántot használtuk. A G5-ös GPS az RCX5-höz szeptembertől került forgalomba.